حمل دریایی از چین | آشنایی با مراحل و قوانین واردات کالا از طریق دریا

آشنایی با قوانین حمل دریایی از چین در بازرگانی الین

حمل و نقل دریایی، روش مطمئن و آسان

در سالیان اخیر، میزان ارتباطات و مبادلات اقتصادی میان ایران و چین بسیار گسترش پیدا کرده است و بازرگانان بسیار زیادی قصد واردات کالا از این کشور به ایران را دارند. یکی از مهم‌ترین نکات برای ورود به عرصه واردات کالا از چین، انتخاب یک روش موثر برای حمل کالاهای انتخابی است. امروزه روش‌های مختلفی برای این امر می‌توان در نظر گرفت اما به طور کلی یکی از بهترین آن‌ها، حمل دریایی از چین است. برای آشنایی بیشتر با این روش حمل و نقل، حتما این مطلب را مطالعه کنید.

آشنایی با قوانین حمل دریایی از چین در بازرگانی الین

هزینه حمل و نقل دریایی از چین

مطمئنا مهم‌ترین نکته برای تمامی بازرگانان در زمینه واردات کالا، انتخاب روش‌هایی که است که هزینه کم‌تری برای آن‌ها داشته باشد. اگر شما هم می‌خواهید وارد این عرصه شوید، باید بدانید که حمل دریایی از چین به ایران، یکی از ارزان‌ترین روش‌ها برای واردات بار است، مخصوصا در صورتی که بار شما بیشتر از 200 کیلوگرم باشد. به طور کلی حمل دریایی هزینه پایه‌ای دارد و می‌توان آن را به دو گروه مختلف تقسیم بندی کرد. البته در این روش کانتینرها نیز در سه اندازه اصلی 20 فوت، 40 فوت و 40 فوت‌های کیوب دسته‌بندی می‎شوند که هر کدام از آن‌ها می‌توانند تاثیری بر روی قیمت نهایی حمل بار داشته باشد.

البته لازم به ذکر است که حمل و نقل دریایی، علاوه بر هزینه‌های ثابت، شامل هزینه‌های اضافی دیگری نیز می‎شود. هنگام حمل بار و تحویل آن‌ها به مقصد مورد نظر، این هزینه‌ها ممکن است شما را غافلگیر کنند. برخی از این هزینه‌های شامل موارد زیر می‎شود.

 • هزینه اسکله
 • هزینه مدیریت فریت فورواردر
 • هزینه ترخیص کالا از گمرک
 • آخرین کامیون حمل و نقل از کشتی به انبار

عوامل تاثیرگذار بر روی هزینه حمل و نقل دریایی از چین | بازرگانی الین

در میان مواردی که بیان شد، دو هزینه آخر را می‌توانید به صورت تکنیکی خودتان انجام دهید اما لازم به ذکر است که این کار دردسرهای خاص خودش را دارد، به همین دلیل، پیشنهاد می‌کنیم تا در این زمینه از یک کارشناس مجرب کمک بگیرید. همچنین برخی از هزینه‌ها نیز در کشور چین ممکن است وجود داشته باشد که با توجه به نوع درخواست شما می‌تواند متغیر باشد.

بنادر چینی که به ایران بار صادر می‌کنند

یکی از مهم‌ترین نکات در زمان حمل دریایی از چین به ایران، آشنایی کامل با بنادر ایرانی و چینی است. این امر می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی تجارت شما داشته باشد و برخی از هزینه‌های شما را هم کاهش دهد. در ادامه برخی از بنادر چینی که به ایران باار صادر می‌کنند را بیان می‌کنیم.

 • فوجیان– بندرعباس
 • گوانگدونگ– بندرعباس
 • هاینان – بندرعباس
 • هبی– بندرعباس
 • هنگ کنگ– بندرعباس
 • جیانگ سو– بندرعباس
 • لیائونینگ– بندرعباس
 • ماکائو– بندرعباس
 • شاندونگ– بندرعباس
 • شانگهای– بندرعباس
 • تیانجین– بندرعباس
 • ژجیانگ– بندرعباس

اصطلاحات رایج در حمل دریایی از چین

در فرایند حمل دریایی از چین ممکن است با اصطلاحات خاصی مواجه شوید که عدم آشنایی با این اصطلاحات، می‌تواند برای بازرگان بسیار سنگین و هزینه بر باشد. همانطور که بیان شد، حمل دریایی بار به دو دسته LCL و FCL تقسیم بندی می‎شود که هر کدام از آن‌ها معنای خاص خودش را دارد.

اصطلاحات رایج در حمل و نقل دریایی | بازرگانی الین

حمل دریایی LCL، به معنای این است که شما یک یا چند گالت را به همراه کالاهای دیگر شرکت‌ها درون یک کانتینر قرار داده‌اید. اما حمل دریایی FCL به این معنا است که شما ظرفیت کانتینر را به طور کامل به خود اختصاص داده‌اید. اما چه زمان باید از LCL استفاده کرد و چه زمان باید از FCL استفاده کرد؟

پاسخ به این سوال بسیار آسان است. اگر بار شما به اندازه‌ای است که یک کانتینر را پر می‌کند، بهتر است از روش FCL استفاده کنید و در صورتی که قصد دارید خرده بار وارد کنید، باید از روش LCL استفاده کنید. از نظر اقتصادی هزینه حمل یک کانتینر کامل، در حدود 75 درصد، کمتر از روش LCL است. اما با این حال، در زمان انتخاب روش حمل نقل، باید دو مورد زیر را در نظر داشته باشید.

 1. زمان ارسال کانتینر LCL حدود 1 الی 2 هفته بیشتر از از زمان ارسال کانتینرهای FCL است
 2. محموله LCL به دلیل کار اضافی، مستعد آسیب است

حمل دریایی از چین چقدر طول می‌کشد؟

پس از آماده شدن کالاهای شما، در صورتی که کالاهای نرمال داشته باشید، در حدود 20 الی 5 روز طول می‌کشد تا کالاهایتان به ایران برسد. مدت زمان ارسال کالاهای برند و خاص، چیزی در حدود 30 الی 35 روز است. البته لازم به ذکر است که مدت زمان ارسال بار می‌تواند به مواردی مانند نوع مسیر و عوامل دیگر متفاوت باشد. همچنین باید این نکته را در نظر داشته باشید که این مدت زمان، شامل زمان برگیری و تخلیه کانتینرها نمی‎شود و ممکن است چند روز و یا حتی چند هفته نیز به این زمان اضافه شود.

اینکوترمز چیست؟

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در زمینه حمل دریایی از چین به ایران، آشنایی کامل با اینکوترمزها است. اینکوترمز در واقع مجموعه‌ای از پیش تعریف شده از اصطلاحات تجاری است که توسط اتاق بازرگانی در رابطه با قوانین تجاری بین المللی منتشر می‎شود. هدف استفاده از این اصطلاحات، حذف ابهاماتی است که به واسطه استفاده از زبان‌های مختلف در کشورهای گوناگون استفاده می‎شود. در ادامه برخی از مهم‌ترین اینکوترمزها را بیان می‌کنیم.

 • EXW: به این معنا است که خریدار ریسک‌های رساندن کالا به مقصد نهایی را به عهده می‌گیرد
 • FCA: در این روش فروشنده کالاها را در یک محل مشخص همراه با ترخیص صادرات به خریداری تحویل می‎دهد
 • CPT: در این روش فروشنده هزینه حمل و نقل بار تا مقصد را به عهده می‎گیرد و سپس زمانی که کالا در اولین حمل کننده بار می‎شود، تمامی ریسک‌های کالا از فروشنده به خریدار منتقل می‎شود
 • CIP: در این روش فروشنده متعهد به بیمه کردن کالا در حمل و نقل می‎شود

بررسی نکات مهم برای حمل دریایی از چین در بازرگانی الین

البته اصطلاحات بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد که باید با تمامی آن‌ها آشنا باشید. اما به طور کلی، در صورتی که برای اولین بار می‌خواهید اقدام به حمل دریایی از چین کنید، بهتر است از یک کارشناس مجرب در این زمینه کمک بگیرید.

سخن پایانی

در این مطلب از وب‌سایت بازرگانی الین، با بررسی نکات مهم حمل دریایی از چین همراه شما بودیم. یکی از نکات مهم که می‌تواند در موفقیت بازرگانان تاثیر داشته باشد، انتخاب روش‌های مناسب و کم هزینه برای خرید و انتقال بار است. اگر با می‌خواهید با روش‌های مختلف حمل و نقل بار آشنا شوید و یا برای انتخاب میان آن‌ها مشکلی دارید، می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و از راهنمای‌های آن‌ها در این زمینه بهره‌مند شوید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =

اسکرول به بالا