صادرات و واردات چین

صادرات و واردات چین

چین بزرگترین اقتصاد صادراتی در جهان و سومین اقتصاد جهان شناخته می‌شود. کشور چین از دیرباز بزرگترین شریک تجاری ایران بوده و در حال حاضر نیز حجم بالایی از صادرات و واردات ایران به این کشور اختصاص یافته است و بسیاری از کالاهای مورد نیاز کشور را تامین می‌کند.

در سالیان گذشته، آمارهای منتشر شده از سوی گمرک ایران درباره صادرات و واردات چین نشان می‌دهد که معمولا دو کشور چین و امارات متحده عربی به ترتیب رتبه‌ی اول و دوم را در صادرات کالا به ایران دارند. همچنین آمارهای گمرک، حاکی از آن است که همچنان کالاهای چینی با اختلاف در صدر کالاهای وارداتی به ایران هستند.

کشورهای امارات متحده عربی، ترکیه، آلمان و کره جنوبی از جمله کشورهایی هستند که بعد از چین کالاهای آنها به ایران وارد می‌شود و در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. در زمینه صادرات نیز آمارهای رسمی منتشر شده در سالیان گذشته نشان می‌دهد که معمولا صادرات به عراق در رتبه اول و بعد از آن چین در رتبه دوم قرار داشته است.

واردات کشور چین

به دلیل محدود شدن مراودات تجاری ایران با سایر کشورها، واردات از چین در سال‌های اخیر افزایش یافته است. علاوه بر این کشور چین به خاطر تولیدات انبوه با استفاده از فناوری روز دنیا، دستمزد پایین کارگران و همچنین دستکاری در نرخ ارز، توانسته کالاهای با کیفیت اما با قیمتی پایین‌تر نسبت به سایر کشورها تولید کند. به این ترتیب در سال‌های اخیر چین توانسته به میزان زیادی بازار کل دنیا را احاطه کند.

بیشترین کالای وارداتی چین به ترتیب شامل ماشین آلات، مواد معدنی، مواد شیمیایی، حمل و نقل، متفرقه، فلزات، پلاستیک و لاستیک می‌باشد.

صادرات کشور چین

هم‌اکنون علاوه بر نقش محصولات چینی در تامین نیازهای وارداتی ایران، بخش بسیار قابل توجهی از کالاهای ایرانی نیز به چین صادر می‌شود که عمده صادرات ایران به چین بر محور همین کالاها و محصولات است.

به علت جمعیت زیاد چین، این کشور بازار هدف صادرات خوبی برای ایران است که صادرکنندگان را بر آن می‌دارد که حجم قابل توجهی از محصولات را به چین صادر کنند و از این بابت نان صادرکنندگان ایرانی، حسابی در روغن می‌باشد. از طرفی چین برای تهیه‌ی مواد خامی که قصد صادرات آن‌ها را دارد، مجبور به خرید آن‌ها از کشورهایی چون ایران است.

در اصل شاید زیرساخت و استفاده از نیروی کار ارزان، چین را به یک کشور صادرکننده و تولیدکننده‌ی برتر تبدیل کرده است، اما با توجه به مصرف انرژی روزانه بهره‌وری پایینی دارد. یعنی در حالی که 70 درصد انرژی تولیدی خود را از ذغال سنگ تامین می‌کرد، حدود 10 سال پیش تبدیل به بزرگترین مصرف کننده‌ی انرژی در دنیا شد.

بیشترین کالای صادراتی چین به ترتیب شامل صادرات ماشین آلات، صادرات منسوجات، صادرات کالاهای متفرقه، صادرات فلزات، صادرات مواد شیمیایی، صادرات پلاستیک و لاستیک، صادرات سازه‌ها، صادرات کلاه و کفش می‌باشد.

صادرات و واردات چین

کشورهای صادرکننده و واردکننده‌ی کالا به چین

کشورهای صادر کننده‌ی کالا به چین شامل کشورهای حوزه‌ی آسیا، کره‌ی جنوبی، ژاپن، سنگاپور، مالزی، تایلند و ویتنام می‌باشد و بیشترین مبدا واردات به ترتیب در قاره‌های آسیا، اروپا، آمریکای شمالی، اقیانوسیه، آفریقا و آمریکای جنوبی می‌باشد و کشورهای ایالات متحده آمریکا، تایوان، ژاپن، آلمان، کره جنوبی و استرالیا نیز بیشترین واردات از کشور چین را دارند.

روابط ایران و چین

در حال حاضر رابطه با چین برای کشور اهمیت زیادی دارد و این کشور آمادگی خود را جهت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف کشور اعلام نموده است.

رئیس جمهور چین در کنفرانسی که در شانگهای با عنوان تعامل و اعتماد سازی در آسیا به منظور افزایش نقش چین در منطقه و کنار زدن آمریکا برگزار شد، در حضور ولادیمر پوتین، پیشنهاد طرح ایجاد ساختار امنیتی را داد که بر پایه‌ی همکاری با ایران و روسیه استوار است و در این طرح نقش آمریکا را کاملا در امنیت آسیا حذف کرد. این اقدام چین با واکنش شدید آمریکا مواجه شد.

صادرات و واردات و اقتصاد چین

از هنگام اجرای اصلاحات اقتصادی برای پی ریزی یک اقتصاد مدرن، چین یکی از سریع‌ترین رشدهای اقتصادی دنیا را داشته‌ است. این کشور هم‌ اکنون بزرگترین صادرکننده و دومین وارد کننده‌ی بزرگ کالا است و همچنین دومین اقتصاد بزرگ دنیا بر پایه‌ی تولید ناخالص داخلی است. چین عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل و سازمان‌های چند جانبه، مانند سازمان تجارت جهانی، اُپک، سازمان همکاری شانگهای و گروه بیست است. چین به عنوان کشوری دارای سلاح هسته‌ای از بزرگترین ارتش دائمی دنيا و دومین بودجه‌ی دفاعی بزرگ دنیا برخوردار است.

صادرات و واردات و سرمایه گذاری در چین

زمینه‌های مناسب برای سرمایه گذاری در کشور چین شامل بخش‌های فناوری و به خصوص بخش‌های انرژی، حمل و نقل و حمایت از محیط زیست، کشاورزی و استخراج مواد اولیه می‌باشد.

دلایل مهم صادرات و واردات با چین

دلایل مهم و بسیاری وجود دارد که تجار را به تجارت با چین ترغیب می‌کند، که این دلایل به شرح زیر است.

قیمت بسیار پایین کالاهای چینی

کشور چین با به کارگیری نیروی کار ارزان قیمت توانسته انواع کالاهای مختلف را با قیمت تمام شده‌ی بسیار پایین به بازار عرضه کند و همین امر موجب شده تا اکثر تاجران در سراسر دنیا به سوی خرید از این کشور جذب شوند. در واقع کاهش هزینه‌ی واردات می‌تواند برای تاجران بسیار سودمند باشد، همچنین ارائه‌ی کالاهای وارداتی با قیمت مناسب منجر به جلب رضایت مشتریان و افزایش فروش کالا خواهد شد.

کشور چین تولید کننده‌ای منحصر به فرد

اکثر تولیدکنندگان چینی همواره از نوآوری های ویژه ای در ساخت محصولات خود استفاده می کنند، بر همین اساس کالاهای منحصر به فرد و کمیاب زیادی در چین تولید می شود. فناوری های جدید به کار رفته در کالاهای چینی می تواند فرصت فروش فوق العاده ای را در سراسر دنیا و همینطور کشور ما فراهم نماید چرا که تقاضای بازار برای استفاده از تولیدات جدید و نوآورانه چینی به طور فزاینده ای در تمام دنیا در حال افزایش است.

بالا بودن کیفیت کالاهای چینی

بیشتر مردم گمان می‌کنند که تمام کالاهای چینی بی کیفیت و بی دوام هستند در صورتی که این باور کاملاً اشتباه است. اکثر تولیدکنندگان چینی کیفیت محصولات خود را تضمین می‌کنند، همچنین شرایطی فراهم شده است تا قبل از خرید انبوه با ارسال نمونه بار و بررسی و آزمایش آن، از کیفیت محصول اطمینان حاصل کرد و سپس اقدام به واردات انبوه کالای مورد نظر نمود، بنابراین، هیچ نگرانی در مورد وارد کردن کالاهای ارزان و در عین حال با کیفیت وجود ندارد.

واردات از چین و درصد سود بالا

واردات کالا از چین به عنوان یکی از سودآورترین تجارت‌های بین المللی شناخته می‌شود و حتی در برخی مواقع که قیمت کالا در چین برای تاجران بسیار ارزان تمام می‌شود، واردات و فروش آن در کشوری دیگر، سودی نزدیک به ۱۰۰ درصد را نیز به دنبال خواهد داشت و این هم یکی دیگر از مهمترین دلایلی است که بازرگانان را به واردات از چین ترغیب می‌کند.

وارادات کالاهای چینی و تجارت آنلاین

در صورت تمایل تجار برای شروع یک تجارت آنلاین موفق، توصیه می‌شود که کالای خود را از بازار چین تامین نمایند. با این کار به طور خودکار تجارت به سرعت رشد خواهد کرد و تاجر و بازرگان به یک عرضه کننده‌ی بزرگ کالاهای وارداتی چینی تبدیل خواهد شد. برای وارادات کالاهای چینی و تجارت آنلاین، آشنایی با برترین سایت‌های تجارت آنلاین، باید در اولویت فعالیت‌های تجار قرار گیرد. بنابراین صادرات و واردات چین به صورت آنلاین یکی از بهترین راه‌های تجارت با چین است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + دو =

اسکرول به بالا