بازرگانی الین

پاسخگویی به صورت تلفنی از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 تا 17:00 انجام می‌شود.
پاسخگویی از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 تا 17:00 انجام می‌شود.
اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

واردات از چین به ایران؛ روشی پرسود که بارها آزموده شده است

کشور چین نخستین شریک تجاری ایران در سال‌های اخیر بوده است. چنان‌که بالاترین میزان صادرات از ایران و بالاترین میزان واردات به ایران، به این کشور تعلق دارد. تنها در سال 99 در حدود 9 میلیارد و 761 میلیون دلار کالا از چین به ایران وارد شده است که بیش از یک چهارم کل واردات به ایران است. کالاهای چینی بسیار متنوع و عموما دارای حاشیه سود مناسبی هستند. بنابراین این روش وارداتی را می‌توان کم‌خطرترین نوع واردات به ایران دانست که شرکت‌های بازرگانی و تجار بسیاری آن را آزموده‌اند. در این مطلب از بازرگانی الین تمامی نکات این نوع از واردات را با هم مرور می‌کنیم.

کشور چین با پیشینه‌ای تاریخی و مردمی سخت کوش هر روز بیشتر از دیروز در زمینه تولید محصولات از دیگر کشورها پیشی می‌گیرد. دلیل این پیشرفت قیمت تمام شده به صرفه کالا، تولید انبوه محصولات در کمترین زمان ممکن، نیروی کار فراوان و متخصص و همینطور تجاری بودن این کشور است.

 

پمپ آب جتی یک اسب JET100 B US

وضعیت تجاری ایران و چین

براساس اطلاعاتی که در ابتدای مطلب متوجه آن شدید تجارت ایران و چین بسیار ابعاد گسترده‌ای دارد، همینطور روابط تجاری این دو کشور محدود به چند دهه اخیر نبوده و ایران و چین از گذشته‌های دور تا به امروز روابط تجاری گسترده‌ای در بخش‌های مختلف داشته‌اند که امروزه به دلیل تحریم کشور ایران از جانب کشورهای غربی، این روابط گسترش بسیاری هم پیدا کرده است.
طبق آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت طی سال‌های اخیر، واردات از کشور چین به ایران از سال 98 تا به امروز چیزی بالغ بر بیش از 15 میلیارد دلار بوده است. البته ایران هم به کشور چین صادرات دارد، اما میزان صادرات ایران به چین عدد قابل توجه‌ای نیست. چرا که بیشتر این صادرات مواد اولیه و خام بوده که برای تولیدات مختلف به چین صادر می‌شود. اما واردات کالا از چین طیف وسیعتری را پوشش می‌دهد که این خود اعداد و ارقام ابلاغ شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت را توجیه می‌کند.

با این همه میزان صادرات ایران به چین پس از عراق و امارات متحده عربی در رتبه سوم قرار می‌گیرد که از این نظر می‌توان گفت کشور چین جایگاه یک کشور تجاری خوب را در میان شرکای تجاری ایران بازی می‌کند. با همین اعداد و ارقام و اطلاعات گفته شده می‌توان نتیجه گرفت که شروع تجارت با چین می‌توان به یک تجارت پرسود ختم شود، زیرا حجم بالای مراودات تجاری بسیار بالا نشان از ثبات روابط تجاری و حسنه میان این دو کشور است. از همین رو هر تاجر نو پا و تازه کاری را به فکر فرو می‎‌برد، فکر به این که چگونه اقدام به واردات از چین کنند.

یکی از نکاتی که هر تاجری باید بداند این است که چه کالاهایی برای واردات تقاضا داشته و پرطرفدار هستند. برای انجام این کار نیاز به جمع‌آوری اطلاعات از مراکز معتبر و همینطور از بازارهای بزرگ ایران است. این که جامعه امروز ما در زمینه کالاهای مصرفی (در اینجا منظور کالاهای خوراکی نیست) به چه چیزی بیشتر احتیاج دارند و برای چه کالایی حاضراند هزینه کنند یک نکته مهم و قابل تامل است که پاسخ دادن به آن مدت زمان زیادی را می‌طلبد.

اما ما در ادامه این مطالب به برخی کالاهای پر سود وارداتی اشاره کرده‌ایم که ممکن است به سوال شما تا حدی پاسخ دهد. با این همه هستند کالاهایی که در این لیست ذکر نشده‌اند اما انتظار می‌رود که تقاضای بسیاری از شهرها و استان‌های ایران باشند.

میزان حجم واردات کالا از چین

همانطور که بدان اشاره شد چین یکی از اصلی‌ترین تامین کنندگان کالا برای کشور ما محسوب می‌شود و قسمت بزرگی از اقلام وارداتی ایران از طریق کشور چین تامین می‌شود. دلیلی که منجر به تجارت گسترده ایران با چین شده است را می‌توان بر حساب تحریم‌های گسترده بر علیه ایران و ایجاد روابط خصمانه با کشورمان دانست. روابط تجاری ایران و چین در طی ده سال گذشته با توجه به آمار و ارقام ارائه شده از جانب وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) رشد چشمگیری داشته است.

واردات گسترده ایران از چین منجر به آن شده است که کالاهای مصرفی مانند انواع خودروها، ماشین‌های سنگین، موبایل‌های هوشمند، سنگ‌های نما و بسیاری کالاهای مصرفی دیگر که نوشتن آنان به یک لیست بلندبالا تبدیل می‌شود؛ رشد بسیار قابل توجه داشته است. اگر بخواهیم بر اساس اعداد و ارقام به شما بگوییم که میزان واردات ایران از چه چقدر است باید بگوییم که طبق آمار سال های 2017 و 2018 در حدود 25 درصد از نیازهای اصلی کشور از طریق کشور چین تامین می‌شود که تخمین زده شده است بر اساس قرارداد 25 ساله‌ای که با چین منعقد شده است این آمار بسیار فراتر برود.

حداقل میزان سرمایه جهت واردات از چین

میزان حداقل سرمایه برای واردات از چین حد و اندازه‌ی مشخصی ندارد، چرا که مشخص کردن این پارامتر به موارد بسیاری بستگی دارد. اینکه میزان واردات کالا چقدر است، این که نوع کالای وارداتی چیست و یا این که مقرر شده کالای انتخابی به چه صورتی به کشور وارد شود، همه و همه در مشخص کردن میزان سرمایه اولیه برای واردات دخیل هستند.

شما اگر قیمت تمام شده کالای خود را بدانید و هزینه‌های حمل و نقل و بسته‌بندی را هم مشخص کنید باز هم یک پارامتر که گمرک ایران است مجهول می‌ماند. چرا که تا زمانی محصول وارد گمرک نشود، میزان گمرکی وارده به کالا مشخص نشده و نمی‌توان قیمت تمام شده کالا پشت درب کمرگ را در نظر گرفت. همچنین شما پس از اتمام تمامی مراحل باید حمل و نقل داخلی را حساب کنید. به عنوان مثال شما یک بار از چین به بنادر جنوبی ایران آورده‌اید و آن را ترخیص کرده‌اید، حال باید مشخص کنید که این بار توسط کدام وسیله نقلیه به کدام استان فرستاده شود این خود یک مسئله جداگانه است و هزینه‌هایی را در بر دارد که نمی‌توان آن را به صورت دقیق مشخص کرد.

در نتیجه نمی‌توان میزان مشخصی برای آن در نظر گرفت. اما با توجه به حجم و گستردگی کالاهای وارداتی از کشور چین به ایران می‌‌توان بر اساس دو پارامتر تا حدودی میزان سرمایه اولیه را مشخص کرد. 1- نوع کالای وارداتی و 2- میزان نیاز به واردات آن به کشور. این دو مورد بیش از هر مورد دیگری می‌توانند هزینه‌های واردات کالا از چین به ایران را تحت تاثیر قرار دهند.

واردات از چین با سرمایه کم

امکان واردات از چین با هر میزان سرمایه‌ای وجود دارد ولی همانطور که میدانید، کم هزینه‌ترین روش قانونی، وابسته به خرید از تامین کننده مورد اعتماد و حمل کالا به صورت مناسب است. با رعایت کردن جانب احتیاط، میتوانید تامین کننده‌ای را پیدا کنید که کالای شما را با هزینه کمتری به فروش برساند. اما برای رسیدن به این هدف باید با چینی‌ها روابط خوبی داشته باشید که ساختن این ارتباط برای افراد مختلف ممکن است سال ها طول بکشد. شرکت بازرگانی الین این امکان را برای شما فراهم کرده تا اعتبار فروشندگان و تولید کنندگان چینی را با گرفتن اطلاعات از کارشناسان ما کاملا بررسی کنید.

بعد از این که اطلاعات از طریق مراجع ذی ربط تایید شد، همه مکاتبات و مذاکرات با آنها و همچنین بازرسی از کارخانجات و دفاتر و جلسات حضوری نیز انجام میشود. همچنین با بکارگیری روش های مختلف، در جستجوی دقیق محصولات مورد نظر شما هستیم تا بهترین انتخاب با توجه به وب سایت های معتبر و منابع آنلاین چینی صورت گرفته و تهیه نمونه محصولات مختلف هم انجام میشود. کارشناسان بازرگانی الین با بررسی فروشندگان و تولید کنندگان مختلف، محصول مورد نظر شما را در بین انبوهی از نمونه محصولات جستجو کرده و از طریق بهترین روش ممکن، پروسه سفارش و خرید از چین و البته ارسال نمونه برای شما را انجام میدهد. به این ترتیب به مقدار قابل توجهی در هزینه‌ها و زمان شما صرفه جویی شده و میتوانید واردات از چین با سرمایه کم داشته باشید.

 

بهترین مسیرها برای واردات از چین

با در نظر گرفتن تعداد بنادر، فرودگاه‌ها و گمرک های مختلف در ایران، بیشترین حجم واردات کالا متعلق به کشورهای آسیای شرقی مخصوصا چین از طریق گمرک منطقه شهید رجایی است. مسیرهای بسیار زیادی برای واردات از چین وجود دارد که راه های زمینی، دریایی و هوایی را شامل میشود. در نهایت انتخاب نوع مسیر به بودجه شما برای حمل و نقل و البته نوع کالا وابسته است. پس با در نظر گرفتن همه موارد گفته شده، بهترین و مناسب ترین مسیر برای واردات کالا از گمرک ویژه شهید رجایی یا موارد دیگری مثل فرودگاه امام خمینی، غرب تهران، منطقه ویژه بوشهر، منطقه آزاد تجاری چابهار و بندر امام خمینی هم توصیه میشود.

 

کالاهای پر سود وارداتی از چین کدامند؟

پر سود بودن واردات کالا از چین وابسته به قصد و نیت و نوع نیاز وارد کننده است. یعنی ممکن است شما به عنوان شخص تولید کننده بخواهید برای تامین قسمتی از مواد اولیه تولید خود، بعضی از کالاها را از چین وارد کنید یا حتی ممکن است این کار را صرفا جهت تجارت کالایی از چین و تامین نیاز بازار انجام دهید. بعد از مشخص شدن این اهداف و نیاز وارد کننده، میتوان با بررسی هزینه‌ها و نوع کالای مورد نظر، سود بسیار خوبی از واردات کالا از چین داشته باشید. به صورت کلی دو گروه عمده کالاهای وارداتی از چین در دسته بندی مصرفی یا صنعتی قرار میگیرند. کالاهای وارداتی صنعتی بیشتر برای تکمیل پروسه ساخت کالایی دیگر استفاده شده و یک کالای تخصصی به حساب می آیند. گروه کالاهای مصرفی هم شامل مواد مصرفی و لوازم شهروندان میشود.

سوالات متداول واردات از چین

زمان موردنیاز بستگی به عواملی مانند: موعد انجام ثبت سفارش امورگمرکی، زمان تولید محصول و نوع حمل و نقل (از قبیل: دریایی، هوایی و زمینی) بستگی دارد.

شرکت بازرگانی الین در سال 2012 میلادی، با هدف واردات و تامین کالای لوازم صنعتی و لوازم کشاورزی کار خود را آغاز کرده و تا امروز سهم قابل توجهی در تامین کالا برای این صنایع به دست آورده است.

گروه الین با آن که هدف خود را از ابتدا تامین بازارهای صنعتی قرار داده است، اما آرمان اصلی شرکت یاری رساندن به اشخاص، ارگان و سازمان هایی است که در تلاش اند نیازهای خود را در تامین کالا برطرف کنند.
از مواد اولیه گرفته تا دستگاه های صنعتی، کالاهای غیراساسی و … گروه بازرگانی الین توانایی پاسخگویی به درخواست مشتریان خود دارد.

بله. مشتری می‌تواند به درخواست خود و با توجه به کالای مورد نیاز خود، کارخانۀ تولید کننده را انتخاب کرده و مشخصات آن را در اختیار متخصصان بازرگانی الین قرار دهد تا گروه الین بتواند با کارخانۀ مورد نظر ارتباط برقرار کرده و محصولات مشتری را برای تولید، سفارش دهد. نکته قابل توجه در انجام این پروسه آن است که بازرگانی الین حق‌العمل خود را به صورت جداگانه لحاظ می‌کند.

وظیفه بازرگانی الین به عنوان واردکننده کالا از چین به ایران، تحویل کالا در بنادر ایران بوده و ترخیص کالا به عهده خریدار می‌باشد. چنانچه خریدار بخواهد که کالای خود را توسط بازرگانی الین ترخیص کند، بازرگانی الین توانایی انجام این کار را دارد، اما این کار را به عنوان یک خدمت جانبی در نظر گرفته و هزینه انجام آن هم جدا لحاظ می گردد.

کالاهایی که از وزن بالا و حجم زیاد برخوردار هستند یا آنکه حمل آن‌ها خطرناک است، باید به صورت دریایی حمل شوند. باید توجه داشت که حمل کالاهای اساسی از قبیل موادغذایی و مواد فاسد شدنی از طریق دریایی مقدور نمی‌باشد.

واردات کالا از طریق دریا از صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به حمل و نقل هوایی برخوردار است. چرا که از این طریق می توان حجم بیشتری از محصولات را ترابری کرد. اما این روش زمان‌بر است.

اطلاعاتی کلی درباره چین که بازرگانان باید بدانند

به‌عنوان یک بازرگان ممکن است بخواهید به چین سفر کنید و حتی مدتی در آنجا برای تحقیقات بازار بمانید. هرچند در بیشتر مواقع چنین نیازی وجود ندارد و مشاوران ما در شرکت بازرگانی الین، داده‌های اقتصادی، اطلاعات مربوط صنایع و مراکز تجاری چین و صادرکنندگان چینی را در اختیار شما قرار می‌دهند تا نیازی به انجام چنین سفرهایی نباشد. اما گاهی نیز وسعت صادرات به‌گونه‌ای است که انجام این سفرها ضرورت دارد. بنابراین بد نیست با برخی از نکات جذاب درباره کشور چین آشنا باشید.

کشور چین سومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت و نخستین کشور جهان از نظر جمعیت است. این کشور خانه یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های روی زمین با فرهنگی منحصربه‌فرد و پیچیده است. اقتصاد چین با سرعت بی‌سابقه‌ای در دنیا توسعه یافته و اکنون کشور چین به دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است. چین همچنین جاذبه‌های بی‌شماری برای گردشگران دارد. در ادامه برخی از اطلاعات مهم را برای آشنایی با چین با هم مرور می‌کنیم:

 • جمعیت: چین بیش از ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت دارد. تراکم جمعیت در چین ۱۵۴ نفر در هر کیلومتر مربع است
 • اقوام چین: چین دارای ۵۶ قوم است که قوم هان، ۹۱ درصد از جمعیت چین را تشکیل می‌دهد
 • زبان چینی: ماندارین زبان رسمی چین است که رایج‌ترین و سخت‌ترین زبان دنیا است
 • مذاهب چین: دین رسمی در چین وجود ندارد. چهار دین اصلی در چین، بودیسم، تائوییسم، اسلام و مسیحیت هستند
 • کلان‌شهرها: چین ۱۸ شهر با جمعیت بالای ۱۰ میلیون نفر دارد. شانگهای به تنهایی ۲۴ میلیون نفر جمعیت دارد
 • راه آهن: چین ۱۴۶ هزار کیلومتر خطوط راه آهن دارد که می‌تواند ۳ بار دور کره زمین بچرخد
 • صنعت ساختمان: چین هر ۵ روز یک آسمان‌خراش می‌سازد
 • غذاهای چین: چینی‌ها ۸ نوع سبک آشپزی محبوب دارند که عبارتند از: کانتونی، سیچوان، جیانگ‌سو، ژجیانگ، فوجیان، هونان، آنهویی و شاندونگ
 • مواد غذایی: سبزیجات و برنج رایج‌ترین مواد غذایی چینی هستند
 • مرزهای چین: چین با ۱۴ کشور دنیا همسایه است و طولانی‌ترین مرزهای جهان را دارد
آیا هنوز در زمینه

واردات از چین

نیاز به مشاوره دارید؟

اقتصاد و بازرگانی در چین چه شرایطی دارد؟

ریشه بازرگانی و اقتصاد در چین با محصول چای گره خورده است. طبق یک افسانه چینی، چای توسط امپراتور شن نونگ در سال ۲۷۳۷ قبل از میلاد کشف شد. چای یکی از محصولاتی بود که از طریق جاده ابریشم به دنیای غرب معرفی شد. مردم چای را با جواهرات، سبزی‌های خشک و ادویه‌جات مبادله می‌کردند. بنابراین نقطه عطف دیگر در اقتصاد و بازرگانی چین، وجود راه بازرگانی یا جاده ابریشم است که آغاز تبادلات اقتصادی بین ایران، چین و اروپا بوده است.

کشور چین اقتصادی پررونق دارد. چین سریع‌ترین رشد اقتصادی جهان را برای بیش از ۳۰ سال (حدود ۱۰ درصد در سال) داشته است. این کشور اکنون دومین اقتصاد بزرگ جهان است و تولید ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۲۰ معادل ۱۵.۸ تریلیون دلار بوده است. چین به‌عنوان “کارخانه جهان” لقب گرفته است. این کشور بزرگ‌ترین تولید کننده محصولات بتن، فولاد، کود، پوشاک و اسباب‌بازی در جهان است.

چرا از چین کالا وارد می‌کنیم؟

کشور چین اقتصادی بسیار قوی دارد که بخش اعظم بر پایه تولید و صادرات بنا شده است. اگرچه چین بعد از آمریکا، دومین اقتصاد برتر دنیا است اما میزان صادرات چین به آمریکا سه برابر مقداری است که از آمریکا کالا وارد می‌کند. این واقعیت اقتصادی به این معنا است که چین بزرگ‌ترین صادرکننده کالا در دنیا است و با بسیاری از کشورهای جهان از جمله ایران، مراوادات اقتصادی و بازرگانی دارد.

کارخانجات چینی تقریبا همه‌چیز تولید می‌کنند و این محصولات را نه فقط برای نیاز داخلی بلکه به‌صورت مازاد برای صادرات تولید می‌کنند‌. قیمت تمام شده کالاها در چین نسبت به بیشتر کشورهای جهان کمتر است. یکی از دلایل ارزان بودن کالا در چین، وجود نیروی کار ارزان است که به استانداردهای پایین زندگی کارگران چینی برمی‌گردد. دلیل دیگر ارتباط یوآن چین و دلار آمریکا است. آمریکا بیشتر از هر کشوری در دنیا از چین، وام گرفته است و این موضوع باعث ثبات یوآن شده است.

شرکت بازرگانی الین با ارائه خدمات حضوری قصد بر آن دارد تا بازرگانانی که تمایل به سفر تجاری به کشور چین داشته و در سفر خود از بازارها، نمایشگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی بازدید کنند، یاری رسانند.

کالاهای وارداتی از چین عموما به چه گروه‌هایی تعلق دارند؟

مهم‌ترین کالاهایی که از کشور چین وارد ایران می‌شوند. شامل این گروه‌ها هستند: لوازم خانگی، تجهیزات صنعتی، تجهیزات اداری و تزئینی، انواع کالاهای برقی، مواد دارویی، موبایل و کامپیوتر، پوشاک و منسوجات و اسباب بازی هستند. ما در شرکت بازرگانی الین شما را در انتخاب محصولاتی سودآور و پرتقاضا در ایران کمک می‌کنیم.

برترین کالاهای وارداتی از چین به ایران در سال 1399

بازرگانان در سال 1399 کالاهای گوناگونی را برای واردات به کشور انتخاب کرده‌اند. بازرگانان کلان در حال حاضر بیشتر بر روی کالاهای مورد نیاز صنایع داخلی از جمله ماشین‌آلات، قطعات و مواد اولیه شیمیایی تمرکز دارند. در عین حال، قطعات شبکه رایانه و گوشی تلفن همراه از دیگر کالاهای انتخاب شده برای واردات از چین به ایران در سال 1399 بوده‌اند. بر اساس میزان واردات بر مبنای ارزش اقتصادی، ۱۰ کالای برتر وارد شده به ایران چین عبارت بوده‌اند از:

 • الکترودهای زغالی برای کوره‌ها
 • مولد گازی تولید همزمان برق و گرما دارای موتور پیستونی جرقه‌ای–احتراقی
 • قطعات منفصله جهت تولید خودروهای مشمول ردیف ۸۷۰۳ (با ساخت داخل ۶۰ درصد و بیشتر به استثنای لاستیک)
 • مولد گازی تولید همزمان برق و گرما دارای موتور پیستونی جرقه‌ای–احتراقی
 • دستگاه گیرنده و فرستنده از نوع SDH به ظرفیت ۱۵۵ مگابیت بر ثانیه (STM1) و بالاتر
 • انواع تلفن همراه
 • سوئیچ شبکه کامپیوتر، روتر شبکه کامپیوتر، هاب شبکه کامپیوتر، هاب‌سوئیچ شبکه کامپیوتر، فایروال شبکه کامپیوتر، مالتی‌پلکسر، شبکه کامپیوتر، بی‌راس شبکه کامپیوتر، اکسس‌پوینت، دی‌اس‌لم شبکه کامپیوتر و کانورتور شبکه کامپیوتر
 • مواد شیمیایی: هتروزیدها، گلیکوزیدهای طبیعی یا دوباره تولید شده به وسیله سنتز و املاح آن‌ها، اترها، استرها و سایر مشتقات
 • ماسک مخصوص جراحان
 • اجزا و قطعات قوه‌ها و باطری‌ها

ایده‌هایی نو برای واردات کالا از چین

تنوع کالاهای صادراتی یکی از موضوعاتی است که بازرگانان باید با آن آشنایی داشته باشند. درصورتی که شما بتوانید بر مبنای سنجش تقاضای داخلی کالایی خاص، پرتقاضا و سودآور وارد کنید، می‌توانید سهم مناسبی از بازار کالاهای وارداتی از چین را از آن خود کنید. ما بر اساس بررسی‌ مقالات خارجی در این زمینه که حاوی اطلاعاتی درباره حاشیه سود مناسب برخی تولیدات چینی بوده‌اند، برخی کالاهای سودآور چین را به شما معرفی می‌کنیم که شاید کمتر درباره آن‌ها شنیده باشید.

 • دستگاه‌های الکتریکی دفع حشرات: این دستگاه‌ها در بسیاری از شهرهای شمالی کشور و مناطق جنگلی تقاضای مناسبی دارند
 • شارژرهای بی‌سیم: در حال حاضر این شارژرها برای بسیاری از برندها مانند: اپل، سامسونگ و شیائومی در چین تولید می‌شوند
 • چمدان‌های مسافرتی و کوله‌پشتی: کشور چین از بزرگ‌ترین تولید کنندگان کوله‌پشتی، کیف، ساک باشگاه و چمدان است
 • لوازم آشپزخانه: هرنوع وسیله مورد نیاز در آشپزخانه در چین با قیمت‌های بسیار ارزان تولید و ارائه می‌شوند
 • قطعات رایانه: چین سالانه میلیون‌ها قطعات رایانه‌های شخصی را به بسیاری کشورهای مطرح دنیا صادر می‌کند و شما نیز می‌توانید در این زمینه پیشگام باشید
 • پوشاک: تقاضا در بازار پوشاک ایران در حد قابل قبولی بالا است و اگر کمی سلیقه به خرج دهید می‌توانید سود بالایی را در این بخش به‌دست بیاورید
 • لوازم زیبایی ناخن: کشور چین در زمینه وسایل مرتبط با آرایش بانوان فعال است و برای مثال می‌توانید برچسب‌های زیبایی ناخن را با قیمت‌هایی بسیار ارزان خریداری کنید
 • لامپ میز کار USB: این کالا نیز دارای حاشیه سود بسیار خوب است و می‌توان آن را به هردرگاه USB رایانه شخصی یا لپ‌تاپ یا هر وسیله دیگر متصل کرد
 • پوشاک حیوانات خانگی: در حال حاضر در کلینیک و بیمارستان دامپزشکی در ایران، یک فروشگاه دائمی وسایل حیوانات خانگی وجود دارد که پوشاک حیوانات یکی از محصولات این فروشگاه‌ها است
 • مژه مصنوعی: این محصول نیز در چین با قیمتی بسیار مناسب تولید می‌شود و برای واردات آن بهتر از توصیه‌های افراد آگاه در این زمینه کمک بگیرید
 • عینک‌های آفتابی: خرید عمده عینک آفتابی باعث ایجاد امکان دریافت تخفیف‌های ‌عالی از تولید کنندگان چینی می‌شود.
دستگاه‌ الکتریکی دفع حشرات
لوازم آشپزخانه
لوازم زیبایی ناخن
مژه مصنوعی
شارژر بی‌سیم
قطعات کامپیوتر
لوازم صنعتی کشاورزی
لامپ میز کار USB
چمدان مسافرتی و کوله‌پشتی
پوشاک و لباس
پوشاک حیوانات خانگی
عینک آفتابی

واردات کالا از چین چه مراحلی دارد؟

تمامی انواع واردات به آشنایی بازرگانان با برخی قوانین، روش‌ها، تحقیقات بازار داخلی و خارجی، آشنایی با هزینه‌ها، استانداردها، مدارک و مجوزها نیاز دارند. به مجموعه این نیازها، که یک استراتژی وارداتی را می‌سازند و بر اساس آن اقدام می‌شود، مراحل واردات می‌گوییم. اگر یک بازرگان تازه‌کار هستید یا می‌خواهید از چین امور واردات را به‌آسانی انجام دهید، شرکت بازرگانی الین با تکیه بر تخصص واردات از چین، استراتژی وارداتی شما را بر اساس نیازها و اطلاعات شما تعیین می‌کند و بسیاری از امور از سوی این شرکت انجام می‌شود. در ادامه با برخی از مهم‌ترین مراحل واردات کالا از چین آشنا می‌شویم.

آشنایی کلی با قوانین

هر کالایی برای واردات، در قوانین گمرکی ایران دارای کد تعرفه است که بر اساس این کد و نوع کالا، دسته‌بندی می‌شود و قوانین مشخصی برای واردات گروه‌های کالایی وجود دارد. برای مثال شما باید بدانید چه کالاهایی در ردیف کالاهای ممنوعه قرار می‌گیرند تا نیرو، هزینه و یا زمان را از دست ندهید. بر اساس گفته‌های وزیر وزارت صمت، در سال 1400، تعداد کالاهای ممنوعه در فهرست این کالاها به عدد 1400 نوع کالا رسیده است. شما همچنین باید با قوانین کلی گمرک و ترخیص کالا آشنایی داشته باشید.

انتخاب کالا برای واردات از چین به ایران

در این مرحله شما باید با مهارت‌های تحقیق بازار آشنایی داشته باشید و یا از کمک مشاوران بازرگانی، مانند مشاوران شرکت بازرگانی الین کمک بگیرید. در زمان انتخاب کالا باید تحقیقات بازار در هر دو زمینه داخلی در ایران و خارجی در چین انجام شود. تفاوت قیمت کالا در چین و ایران و حاشیه سود سنجیده شود و روش حمل متناسب با نوع کالا انتخاب شود. همچنین در این مرحله می‌توانید به چند کالا فکر کنید تا در نهایت یک یا چند قلم انتخاب شوند.

انتخاب روش حمل کالا از چین به ایران

انتخاب روش حمل کالا از چین به ایران براساس نوع، حجم و وزن بار و هزینه هر روش انتخاب می‌شود. در حال حاضر دو شیوه حمل کالا از چین به ایران وجود دارد که عبارتند از: ارسال بار با هواپیما و ارسال بار با کشتی. شرکت‌های هواپیمایی که در این زمینه می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید، شرکت‌های ایران‌ایر، ماهان، ترکیش‌ایرلاین، امارات‌ایرالاین و قطر ‌ایرویز هستند. بارهای ارسالی از چین به روش دریایی همگی در بندر شهید رجایی ایران دریافت می‌شوند. برخی از بنادر چینی که می‌توانند مبدا حمل بار شما به روش دریایی باشند نیز عبارتند از:

 • بندر هنگ‌کنگ
 • بندر شانگهای
 • بندر شنزن
 • بندر نینگبو
 • بندر گوانجو

شناسایی تولید کننده یا عمده‌فروش در چین

یک مرحله تحقیقاتی بسیار مهم دیگر انتخاب تولید کننده یا تامین‌کننده کالا در چین است. شما می‌توانید به‌طور مستقیم و با مسافرت به چین با تولید کنندگان یا توزیع‌‌کنندگان کالای مورد نظر خود از نزدیک آشنا شوید. اما این روش، زمان‌بر و هزینه‌بر است. شما همچنین می‌توانید با تحقیقات اینترنتی و ارتباط آنلاین، با تامین‌کننده کالای خود صحبت کنید. بازرگانی الین بر اساس تجارب خود در این زمینه می‌تواند این کار را برای شما انجام دهد و بهترین تامین‌‌کنندگان کالای مورد نظر شما را به شما معرفی کند.

مذاکره درباره کالا و قیمت

هرگز بدون مذاکره و آشنایی با اصول آن وارد یک معامله وارداتی نشوید. شما باید بتوانید در طی این گفتگو شرایط را در زمینه‌های مختلفی به سود خود تغییر دهید و این یکی از اموری است که مشاوران بازرگانی الین در آن مهارت دارند. مذاکره بر سر قیمت کالا، دریافت اطلاعات لازم درباره کیفیت، استانداردها، جنس و کاربرد کالا و نیز مذاکره در مورد مفاد قرارداد و روش‌های نقل و انتقالات مالی از جمله این موارد است.

دریافت نمونه محصول و بررسی آن

پیش از عقد هر قراردادی شما باید نمونه کالا را از تامین‌کننده دریافت کنید تا بعد از بررسی و آزمایش محصول از کیفیت آن مطمئن شوید. مواردی مانند: وزن، جنس و ترکیبات، بسته‌بندی و اتصالات مورد بررسی قرار می‌گیرند و آزمون‌های فنی و فیزیکی انجام می‌شود.

دریافت پروفرما و پکینگ‌لیست

پروفرما یا پیش‌فاکتور سندی است که شما از فروشنده کالا دریافت می‌کنید و در آن اطلاعات مختلفی مانند: ویژگی‌ها، تعداد، وزن محصول به‌همراه اطلاعات نام و آدرس شرکت فروشنده و خریدار ثبت شده است و باید توسط شما تایید شود. تایید از جانب شما عموما به معنای پرداخت بخشی از مبلغ قرارداد به تولید کننده یا تامین‌کننده است.

ثبت سفارش کالا

ثبت سفارش کالا یک مجوز است که باید از سازمان توسعه و تجارت دریافت شود و فرآیند ثبت آن انجام شود. این مجوز دارای بازه زمانی 3 تا 6 ماهه است و اگر واردات طی این مدت انجام نشود باید برای تمدید دوباره آن اقدام کنید.

اظهارنامه گمرکی

واردکنندگان کالا از چین کالاهای خود را از طریق سندی به نام اظهارنامه گمرکی که حاوی اطلاعات کامل کالاهای وارداتی است به گمرک معرفی یا اظهار می‌کنند. بعد از این مرحله اظهارنامه توسط کارشناسان ارزیابی و تایید می‌شود. برای اظهار کالا به گمرک، شما همچنین به ارائه اسناد گوناگونی نیاز دارید که برخی از آن‌ها عبارتند از:

بارنامه – ترخیصیه – گواهی مبدا – مجوز ثبت سفارش – پروفرما – بیمه‌نامه – لیست عدل‌بندی – پروانه بهره‌برداری – پروانه صادرات

درب خروجی

پس ارائه کامل اسناد به گمرک، ارائه مجوزهای لازم و بررسی و تایید مسئولان و پرداخت هزینه‌های گمرک، نوبت به حمل داخلی کالا به انبار می‌رسد. در این مرحله در درب خروجی گمرک، تمامی مدارک چک می‌شود و سپس بارگیری کالا انجام می‌شود و درواقع، همه امور ترخیص کالا به پایان رسیده است.

کالاهای چینی از کدام گمرکات ترخیص می‌شوند؟

انتخاب گمرک به عواملی چون روش حمل‌ونقل کالا از چین بستگی دارد. همچنین باید بدانید ترخیص کالا در برخی گمرکات سرعت بیشتری دارد. اطلاعات بیشتر را در این‌باره می‌توانید از مشاوران ما در بازرگانی الین دریافت کنید. بیشترین واردات کالا از چین به ایران در سال ۹۹ از گمرکات منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی، فرودگاه امام خمینی و منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی بوده است. در ادامه فهرست برترین گمرکات کشور را که دارای بیشترین میزان ترخیص کالای چینی بوده‌اند با هم مرور می‌کنیم:

 • گمرک منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی: 5,529,108,197 دلار
 • گمرک فرودگاه امام خمینی: 731,628,193 دلار
 • گمرک منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی: 604,287,211 دلار
 • گمرک منطقه ویژه اقتصادی بوشهر: 485,694,952 دلار
 • گمرک منطقه ویژه اقتصادی بم: 435,686,856 دلار
 • گمرک تهران: 419,720,064 دلار
 • گمرک منطقه آزاد تجاری اروند – خرمشهر: 200,868,98 دلار
 • گمرک قزوین: 164,707,875 دلار
 • منطقه ویژه اقتصادی پیام: 155,165,158 دلار
 • گمرک اصفهان: 121,428,611 دلار
 • گمرک منطقه آزاد تجاری حسن رود انزلی: 103,708,881 دلار
 • گمرک غرب تهران: 89,903,763 دلار
 • گمرک منطقه آزاد تجاری چابهار: 77,984,478 دلار
 • گمرک قم: 68,189,066 دلار
 • گمرک منطقه ویژه اقتصادی سهلان: 64,632,201 دلار
 • گمرک یزد: 45,491,907 دلار
 • گمرک منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان: 38,519,438 دلار
 • گمرک بازرگان: 37,112,606 دلار
 • گمرک منطقه ویژه اقتصادی کاوه: 35,407,009 دلار
 • گمرک جلفا: 35,000,124 دلار
 • گمرک گناوه: 34,507,008 دلار
 • گمرک منطقه ویژه اقتصادی سیرجان: 29,947,802 دلار
 • گمرک منطقه ویژه اقتصادی لامرد: 29,079,660 دلار
 • گمرک منطقه آزاد تجاری قشم: 28,403,647 دلار
 • گمرک منطقه ویژه اقتصادی شیراز: 27,351,172 دلار
 • گمرک مشهد: 27,028,638 دلار
 • گمرک منطقه ویژه اقتصادی امیر آباد: 24,541,895 دلار
 • گمرک اراک: 19,105,097 دلار
 • گمرک بجنورد: 17,369,811 دلار
 • گمرک سمنان: 14,733,062 دلار
 • گمرک اردبیل: 13,487,606 دلار
 • گمرک منطقه آزاد تجاری انزلی: 11,997,509 دلار

هزینه واردات از چین به ایران چقدر است؟

واردات از چین مانند واردات از دیگر کشورهای دنیا هزینه‌های گوناگونی دارد که در مراحل مختلف این نوع از واردات باید پرداخت ‌شوند. همچنین مجموع هزینه‌های واردات از چین در مورد هرنوع از کالا و نیز بر اساس روش‌های ارسال و حمل کالا متفاوت می‌باشد. ما پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه نیز حتما با مشاوران در بازرگانی الین مشورت کنید، زیرا این مشاوره می‌تواند باعث صرفه‌جویی از هزینه‌های وارداتی شما بشود. برخی از هزینه‌های واردات کالا از چین عبارتند از:

 • هزینه خریداری محصول
 • هزینه بازرسی کیفی کالا
 • هزینه‌های گمرک: که خود فهرستی از هزینه‌ها است
 • هزینه ثبت سفارش و تخصیص ارز
 • هزینه جابه‌جایی و خدمات حمل کالا
 • هزینه انبارداری
 • هزینه ترخیص کالا
 • هزینه بیمه باربری

روش‌هایی برای کاهش هزینه واردات از چین

در این بخش قصد داریم تا برخی از کارهایی که می‌توان با آنها اقدام به واردات پرسود داشت را برای شما به صورت خلاصه شرح دهیم تا با این روش‌ها بیشتر آشنا شوید. رعایت کردن هر یک از این موارد به شما کمک می‌کند تا بیشتر و بهتر با زمینه آداب تجارت هم آشنا شوید.

اگر خود شما به کشور چین سفر داشتید بهتر است که در هنگام خرید یک محصول حتما (البته اگر برایتان امکان پذیر است) از کارخانه تولید کننده محصول بازدید کنید. در این صورت می‌توانید متوجه شوید که شرکت تولید کننده می‌تواند کالای شما را در چه بازه زمانی به شما تحویل دهد و یا این که از چه متریال و دستگاه‌هایی برای ساخت کالا استفاده می‌کند.
اگر یک تولید کننده از شما طلب زمان بیشتری برای تولید محصول کرد به این نکته توجه داشته باشید که تاخیر در تولید و تحویل، احتمال افزایش هزینه‌های حمل و نقل را برای شما به ارمغان می‌آورد. پس بهتر است که در این مورد با طرف چینی حتما مذاکره کنید.
اگر برایتان امکان پذیر است از مواردی که برای واردات یک کالا از جانب وزارت صمت در نظر گرفته شده است، با یک فرد متخصص یا یک شرکت بازرگانی با تجربه مشورت کنید. نوع کالا در مدت زمان ترخیص کالا از گمرک تاثیر گذار است و هر قدر کالای شما بیشتر در گمرکات کشور بماند احتمال اینکه هزینه‌داری برای آن لحاظ شود زیاد است. در نتیجه بررسی آیین نامه‌های وارداتی و مشورت با کارگذاران می‌تواند این مسیر را برایتان سهل‌تر کند.
برای بررسی کیفیت محصول از یک شرکت بازرسی معتبر کمک بخواهید تا بتوانید متوجه شوید که محصول تولید شده برای شما مطابق با آن متریالی و مواد اولیه‌ای است که شما درخواست داده بودید یا خیر.
تمامی اسناد و مدارک، سوابق مربوط به ترخیص از گمرک و هرگونه اوراقی که مربوط به کالای ترخیص شده شما می‌باشد را به صورت دسته‌بندی شده و مجزا نگهداری کنید.
پس از دریافت کالای خود، آن را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که کالای دریافتی شما خالی از ایراد است. با انجام این کار در صورتی که شاهد هرگونه اشکال و ایراد در کالای خود بودید می‌توانید حجم خسارت وارده را محاسبه کنید و در صورت تکرار این ایرادات از جانب شرکت تولید کننده و یا شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی؛ برای انجام خرید و حمل و نقل محصول خود تجدید نظر کرده و از خدمات و تولیدات شرکت‌های دیگری استفاده کنید. چرا که هم شرکت‌های تولید کننده در چین بسیار می‌باشند و شرکت‌های حمل و نقل کالا از چین به ایران هم کم نیستند.

آیا هنوز در زمینه

واردات از چین

نیاز به مشاوره دارید؟

خدمات بازرگانی الین در چه زمینه‌هایی به بازرگانان ارائه می‌شوند؟

شرکت بازرگانی الین در ارائه خدمات مشاوره در زمینه‌های مختلف واردات و صادرات بین ایران و چین و انجام خدمات حضوری در مراحل مختلف واردات از چین بیش از هشت سال تجربه کاری دارد. خدمات مشاوره بازرگانی در زمینه‌های بسیار متنوعی است که از جمله آن‌ها می‌توان به مشاوره در زمینه انتخاب کالا، تحقیق بازار در کشورهای چین و ایران، بررسی قیمت پیشنهادی شرکت‌های چینی، انتخاب مناسب کالا، انتخاب روش‌های حمل‌ونقل کالا و ارائه اطلاعات لازم در مورد قوانین وارداتی به متقاضیان است.

خدمات حضوری بازرگانی الین نیز به‌ اشکال گوناگونی از وکالت تا قراردادهای همکاری در زمینه‌های مختلفی قابل ارائه است. از جمله این زمینه‌ها می‌توان به: یافتن کارخانجات در چین توسط ما، دریافت نمونه کالا (سمپل)، ثبت سفارش در وزارت صمت، انجام امور گمرکات و ترخیص کالا، انجام حواله‌های ارزی، ارسال کالا از چین به ایران، خرید از سایت‌های خارجی، رائه خدمات نمایشگاهی، عرضه خدمات بازرگانی حضوری در چین، انبارداری کالا و خدمات مترجمی است.

بازرگانی الین در هریک از انواع خدمات ذکر شده، با تخصص کارشناسان و پرسنل خود در تمامی امور واردات کالا از چین، می‌تواند وارداتی با کمترین ریسک ممکن و بیشترین حاشیه سود را برای شما رقم بزند. همچنین پرسنل این شرکت می‌توانند بسیاری از امور وارداتی شما را به جای شما انجام دهند و شما فقط نظاره‌گر افزایش سرمایه خود با توزیع کالاها در ایران باشید. همچنین بازرگانی الین می‌تواند به کارخانجات انواع صنایع تولیدی در ایران در زمینه واردات انواع ماشین‌آلات و مواد اولیه از چین مشاوره ارائه کند. خدمات بازرگانی الین بی‌شک وارداتی سودآور، آسان، کم‌دردسر و بی‌دغدغه را برای بازرگانان تازه‌کار و کهنه‌کار رقم می‌زند.

00:00
00:00
اسکرول به بالا