بازرگانی الین

وب سایت علی بابا

سایت علی بابا

‌با توجه به روابط اقتصادی خوب بین ایران و چین، خرید از سایت علی بابا در بین تجار و بازرگانان ایرانی بسیار رایج شده است. به همین دلیل شناخت این وب‌سایت علی بابا و استفاده از بستر آن، برای تجار و بازرگانان ایرانی جهت واردات از چین بسیار لازم و ضروری است.

سایت علی بابا

گروه علی‌بابا یک شرکت تجارت الکترونیک چینی است که فروش و خدمات پس از آن را به شکل مصرف‌کننده به مصرف‌کننده، بنگاه به بنگاه و بنگاه به مصرف‌کننده از طریق پورتال وب فراهم می‌کند. هولدینگ علی‌بابا شامل سایت علی بابا که وب‌سایتی برای افراد خارجی جهت خرید از چین، تائوبائو که نسخه‌ی چینی سایت آمازون است و علی اکسپرس و وب‌سایت تی‌مال که زیرمجموعه‌های خرده فروشی است، می‌باشد. گروه علی‌بابا، علی‌پی را نیز راه‌اندازی کردند تا به کاربران اجازه‌ی پرداخت مستقیم از طریق این پلتفورم و تامین مالی برای کسب و کارها را بدهند.

هرچند که برای واردکنندگان، بیشتر وب‌سایت علی‌بابا اهمیت دارد، ولی برخی از فروشندگان تجارت الکترونیک از علی اکسپرس نیز استفاده می‌کنند. زیرا با وجود قیمت بالاتر در این وب‌سایت، امکان سفارش مقادیر کم را نیز فراهم می‌کند. تامین کنندگانِ علی بابا، حداقل مقدار سفارشی که می‌پذیرند، بیشتر از 500 دلار است. بنابراین علی بابا برای حمل و نقل درآپ شیپ چندان مناسب نیست و برای این امر بهتر است از وب‌سایت علی اکسپرس استفاده شود.

سایت علی بابا در اصل سایت اصلی کارخانه‌ها و شرکت‌های بازرگانی چینی در کشور چین است و برای پیدا کردن تامین کنندگان در چین فعالیت می‌کند و شرکت‌های چینی نیز از این وب‌سایت بهره می‌برند.

جک ما

تاریخچه علی بابا

کمپانی گروه علی بابا در سال 1999 در آپارتمان مدیرعامل سابق این شرکت یعنی “جک ما ” و در شهر هانگژ‌و افتتاح شد و سرانجام شرکت علی بابا در دسامبر همان سال توسط جک‌ما و 17 نفر دیگر از مؤسسین این شرکت، تاسیس شد و نسخه اولیه‌ی فروشگاه اینترنتی علی بابا به وجود آمد. رشد این شرکت به حدی سریع بود که در سال 2001 به سودآوری رسید و شرکت تائوبائو که یک وب‌سایت خرده فروشی است در سال 2008، به عنوان مکملی برای مرکز خرید علی بابا متولد و راه اندازی شد. در سال 2009 گروه علی بابا، ابر سیستم محاسبه‌گر خود را راه‌اندازی کردند. شایان ذکر است که گروه علی بابا از سال 2010، برای محافظت از محیط زیست، حدود 3/0 درصد از درآمد سالیانه‌ی خود را به آن اختصاص داده است.

پیشنهاد مطالعه :  شرایط و مدارک مورد نیاز جهت دریافت کارت بازرگانی

چگونگی عملکرد وب سایت علی بابا

چگونگی عملکرد وب سایت علی بابا

علی بابا دارای طیف وسیعی از دسته‌‌بندی محصولات از پوشاک، پارچه و لوازم جانبی گرفته تا ماشین‌آلات، قطعات صنعتی و ابزارآلات را شامل می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که، صاحبان هر کسب ‌وکاری می‌توانند محصولات خود را از این طریق به فروش برسانند. برای فعالیت به عنوان فروشنده در علی بابا اول از همه باید یک پیشخوان ایجاد شود تا محصولات مورد نظر در آنجا قرار گیرد.

البته روند خرید وب سایت علی بابا کاملا متفاوت است. قبل از هر چیز خریداران باید کالای مد نظر خود را از طریق منوی جستجو و یا دسته‌بندی‌های موجود در سایت بیابند. به احتمال زیاد، فروشندگان گوناگونی آن کالا را عرضه می‌کنند، اما سؤالی که مطرح می‌شود این است که کدام فروشنده بهتر است؟ برای انتخاب صحیح فروشنده‌ی برتر، بهترین روش گفتگو با هر یک از آن‌ها و توجه به نحو‌ه‌ی برخورد، پاسخگویی و در نهایت قیمت پیشنهادی است. همچنین علاوه بر مکالمه‌ی مستقیم، می‌توان نظرات سایر کاربران و ستاره‌هایی که به فروشنده‌ی مذکور تعلق گرفته است را نیز در نظر گرفت.

شرکت علی بابا

علی بابا و تجار

کمتر بازرگان و یا تاجری را می توان یافت که حداقل یک بار از سایت علی بابا خرید نکرده باشد. خرید از علی‌بابا به دلیل قیمت های پایین، کیفیت مناسب و همچنین امنیت بالای سایت در حین انجام قرارداد، باعث رشد خرید از چین و رشد زیاد این شرکت شده است.

علی ‌بابا یک بستر عالی برای کارآفرینانی است که تمایل دارند محصولات ارزشمندی را برای کسب و کار خود تهیه کنند. علی‌بابا قیمت‌های رقابتی را ارائه می‌دهد و به کارآفرینان اجازه می‌دهد که حاشیه سود زیادی را ایجاد کنند. این فروشگاه طیف گسترده‌ای از تامین‌کنندگان، محصولات و مکان‌های مختلف را ارائه می‌دهد و مشتری می‌تواند محصول را مستقیماً از تولیدکننده تهیه کند و با سفارشی سازی و بسته‌بندی تضمین‌شده تحویل بگیرند.

تجار می‌توانند کالاهای خود را با موفقیت از علی‌بابا خریداری و برچسب‌گذاری کنند و در نهایت با نرخ مناسب به‌فروش برسانند و علی‌بابا قادر است به عنوان پشتیبانی بزرگ برای کارآفرینان، به آن‌ها کمک کند تا کسب و کار خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن گسترش دهند.

اگر خریداران با دقت در هنگام انتخاب تامین‌کننده، روش‌های پرداخت و خدمات حمل و نقل اقدام نمایند، مطمئناً می‌توانند بدون هیچ‌گونه خطر و آسیبی از مزایای نامحدود این غول فناوری بهره‌مند شوند. از این رو علی‌بابا به راحتی از کارآفرینان برجسته حمایت می‌کند و به آنها مزایای رقابتی ارائه می‌دهد و خطرات احتمالی را تنظیم می‌کند. علاوه بر این‌ها علی‌بابا از اقتصاد ملی با ارائه‌ی تنوع زیاد کالا و تشویق تجارت آسان بین‌المللی نیز حمایت می‌کند.

انواع عرضه کنندگان در علی بابا

انواع عرضه کنندگان در سایت علی بابا

دو نوع عرضه کننده در سایت علی‌بابا وجود دارد. تامین کنندگان طلایی و تامین کنندگان غیر طلایی.

تامین کنندگان طلایی

یک تامین کننده طلایی برای افزایش رتبه، خدمات بازاریابی و غیره، حق بیمه می‌پردازد و وب سایت علی بابا برخی از تأیید اعتبار محدود این تأمین کنندگان را تعیین می‌کند. اما این به این معنی نیست که تأمین کننده لزوماً از محصولات با کیفیتی استفاده می‌کند بلکه فقط نشان می‌دهد که این فروشنده یک فروشنده‌ی مشروع و فعال است. در حال حاضر، سه سطح عضویت طلایی مختلف در علی بابا وجود دارد. عضویت طلایی پایه ، عضویت طلایی استاندارد، عضویت طلایی ویژه

پیشنهاد مطالعه :  اینکوترمز چیست و چه اهمیتی دارد؟

برای کسانی که علاقه مند هستند تا از تمام امکاناتی که این پلتفرم ارائه می‌دهد، به خصوص پایگاه مشتریان و عملکرد سایت استفاده کنند، عضویت طلایی بسیار ارزشمند است.

تامین کنندگان غیر طلایی

پیوستن به پلتفرم علی بابا برای تامین کنندگان غیر طلایی رایگان است، اما آنها نمی‌توانند از تمام امکاناتی که این پلتفرم ارائه می‌دهد مانند پایگاه مشتری و عملکرد سایت استفاده کنند.

آموزش گام به گام فرایند خرید از علی بابا

ساخت اکانت در علی بابا

برای ساخت و پیکربندی اکانت، باید در مرحله اول در علی‌بابا ثبت‌نام کرد. برای این کار به یک نام کاربری و یک رمز عبور نیاز است. به عنوان یک شرکت تجارت الکترونیک چینی اما جهانی، رابط کاربری علی‌بابا به صورت پیش‌ فرض به زبان انگلیسی تنظیم شده است. اما برای دسترسی راحت‌تر کاربران، امکان تغییر زبان نیز وجود دارد.

کسب اطلاعات کافی در مورد علی بابا

زمانی که خریدار تصمیم می‌گیرد که خرید خود را از طریق علی‌بابا انجام دهد باید یک تامین‌کنند‌ی قابل اعتماد را از طریق جستجو در این فروشگاه انتخاب کند. خریداران در ابتدا باید نوع تامین‌کننده‌ی مناسب با کسب و کار خود را تعیین کنند. تامین‌کنندگان به دو صورت در علی‌بابا دیده می‌شوند.

ابتدا کارخانه‌ها که این نوع تامین‌کنندگان درواقع تولیدکنندکان واقعی هستند و تیم فروش آنها با خریداران در علی‌بابا ارتباط برقرار می‌کنند.

دوم شرکت‌های بازرگانی که واسطه‌ هستند و محصولات را از کارخانه‌ها تهیه می‌کنند و سپس در اختیار خریدار می‌گذارند.

جستجوی هوشمندانه

جستجوی هوشمندانه

پس از ورود به سایت علی‌بابا از طریق اکانت خود، فرد می‌تواند محصول مورد نظر را از روش‌های مختلفی جستجو کند. به طور مثال با استفاده از وارد کردن کلمات کلیدی مرتبط با محصول و یا با استفاده از سایر گزینه‌هایی که این وب سایت در اختیار قرار می‌دهد، می‌توان این کار را انجام داد. این ابزار به کارآفرینان کمک می‌کند تا یک کسب و کار موفق ایجاد کنند. انجام تحقیقات بازار با گروه‌های مختلف از مخاطبان هدف، نیز یکی از توصیه‌شده‌ترین روش‌ها در این زمینه است.

قیمت محصول

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید هنگام خرید از علی‌بابا در نظر گرفت، قیمت محصول و گزینه‌ی تحویل روی عرشه کشتی است و به این معنی است که فروشنده، بار را بدون هزینه به بندر منتقل می‌کند و خریدار فقط باید هزینه‌ی حمل و نقل را از بندر مبدا تا بندر مقصد پرداخت کند.

حداقل مقدار سفارش

حداقل مقدار سفارش به معنای حداقل مقدار سفارشی است که یک تامین‌کننده در علی‌بابا مایل به تحویل آن است. این مقدار قابل مذاکره است و برای هر کالایی متفاوت است.

پیشنهاد مطالعه :  قوانین تجارت با چین

شرایط پرداخت

پس از مذاکره بر سر حداقل مقدار سفارش و قیمت محصول مهم‌ترین مساله، انتخاب روش پرداخت است. خریداران باید از تمام جزئیات مربوط به روش‌های پرداخت و پرخطر بودن یا نبودن آن‌ها آگاه باشند.

روش‌های پرداخت شرکت علی بابا

انتقال بانکی

این روش یکی از گزینه‌های پرخطر برای خریدار است و پیش ‌پرداخت به تامین‌کننده از طریق انتقال بانکی صورت می‌گیرد. در هنگام معامله با یک تامین‌کننده جدید یا ناشناخته در علی‌بابا بهتر است که از این روش استفاده نشود.

اعتبارنامه

این روش پرداخت، نسبتا پیچیده اما ایمن است. اعتبارنامه می‌تواند هم از طرف خریدار و هم از طرف تامین‌کننده انتخاب شود و برای سفارشات کلان و بیش از 20 هزار دلار بسیار مناسب است.

وسترن یونیون

این روش پرداخت بسیار بسیار خطرناک است و به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، مگر اینکه پرداخت به درستی توسط سند تضمینی محافظت شود. باید توجه داشت که این روش پرداخت هنگام خرید از علی‌بابا تنها زمانی استفاده شود که از یک فروشنده‌ی بسیار معتبر و قابل اعتماد خرید صورت می‌گیرد.

پی‌پال

این روش یکی از گزینه‌های بسیار محبوب است که توسط اکثر خریداران بین‌المللی علی‌بابا استفاده می‌شود، زیرا تقریبا بی‌خطر است. با این حال این روش دارای برخی معایب از قبیل مالیات زیاد است و همچنین در تمام کشورهای جهان قابل استفاده نیست.

سند تضمینی

این سرویس برای مشتریان علی‌بابا امن است زیرا در سطح بسیار بالایی از خریدار محافظت می‌کند. پرداختی که توسط شخص ثالث انجام می‌شود و پس از تایید نهایی خریدار بعد از تحویل، به تامین‌کننده منتقل می‌شود.

بررسی نهایی کیفیت کالا

آخرین گامی که قبل از نهایی کردن ثبت سفارش کالا باید انجام شود، اطمینان حاصل کردن از کیفیت محموله پیش از تحویل گرفتن آن است. پس از رسیدگی به مراحل خرید از علی‌بابا و حمل و نقل چالش‌ برانگیز، خریدار باید کیفیت محصول را بررسی کند تا در آینده دچار مشکل نشود. خریداران بین‌المللی که کالاهایی را از چین یا سایر کشورها وارد می‌کنند، معمولا نمی‌توانند محموله را مورد بازرسی قرار دهند. بنابراین آن‌‌ها باید یک شرکت ثالث را به این منظور استخدام کنند. در این مرحله شرکت بازرگانی می‌توانند تجار را در این زمینه و خرید از علی‌بابا و دیگر سایت‌های چینی یاری رسانند و دغدغه و نگرانی‌های موجود را با بازرسی کالا توسط این شرکت از بین ببرند. شرکت بازرگانی الین با در اختیار داشتن نیروهای کارآزموده و توانمند در چین، فرایند ثبت سفارش کالا ، خرید، حمل و ترخیص کالاهای خریداری شده را به طور کامل به سرانجام می‌رساند.

علی بابا

گروه علی بابا که بیش از 20 هزار نفر کارمند دارد، میزان فروش خود را از فروش آمازون و ای بی هم فراتر برده و بیش از 80 درصد سرانه‌ی تجارت الکترونیک چین را به خود اختصاص داده است. تعداد کاربران فعال سالانه علی بابا به 300 میلیون نفر رسیده است.

3.4 16 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
نیما گلی نیا
نیما گلی نیا
11 ماه قبل

ممنونم از توضیحات کامل و جامع

محمد قاسمی
11 ماه قبل
پاسخ به  نیما گلی نیا

سپاس از توجه شما جناب گلی نیا

مهدی اکرمی
مهدی اکرمی
11 ماه قبل

سلام/شما بهترین و مطمن ترین روش پرداخت وجه آن را چگونه قبول داری. ؟و کی و در چه زمان بعداز سفارش بدست من میرسد؟ زمان تحویل را حدودا بفرمایید/؟و چقدر هزینه کرایه بار و مالیات میخورد/

محمد قاسمی
11 ماه قبل
پاسخ به  مهدی اکرمی

سلام جناب اکرمی ، لطف کنید شماره تماستون رو بذارید مشاورین مجموعه در اسرغ وقت با شما تماس میگیرند.

امیربدیری
امیربدیری
8 ماه قبل

با سلام یک اینکه ایمنترین پرداخت چه نوع پرداختی و خرید از خود چین هست طریقه و هزینه ارسالش چجوریه

پیمایش به بالا