بازرگانی الین

پاسخگویی به صورت تلفنی از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 تا 17:00 انجام می‌شود.
پاسخگویی از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9:00 تا 17:00 انجام می‌شود.
اسلاید قبلی
اسلاید بعدی

حمل دریایی؛ بهترین روش انتقال بار از چین به ایران

ایران و چین به عنوان دو کشور دوست همکاری‌های زیادی در زمینه‌های مختلف با یکدیگر دارند. در حال حاضر حجم مراودات اقتصادی بین ایران و چین به میلیون‌ها دلار می‌رسد و از این لحاظ شرایط خوبی در این دو کشور حاکم است. چین به همراه آمریکا قوی‌ترین اقتصاد جهان را دارد و یکی از بزرگترین صادرکنندگان در جهان است. با توجه به نیاز بالای کشور به محصولات مختلف، بخش زیادی از آن توسط چین تامین می شود. برای حمل بار از چین به ایران می توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. با این حال حمل و نقل دریایی از چین به ایران مرسوم‌ترین روش واردات از چین است که به صورت وسیع در حال انجام است. در این مطلب به بررسی کامل این روش و شرایط حاکم بر آن خواهیم پرداخت.

سوالات متداول واردات دریایی از چین به ایران

کالاهایی که از وزن بالا و حجم زیاد برخوردار هستند یا آنکه حمل آن‌ها خطرناک است، باید به صورت دریایی حمل شوند. باید توجه داشت که حمل کالاهای اساسی از قبیل موادغذایی و مواد فاسد شدنی از طریق دریایی مقدور نمی‌باشد.

مدت زمان موردنیاز برای حمل کالا از چین به ایران در حدود 30 الی 35 روز است. این زمان از موعد حرکت کشتی از کشور چین و رسیدن آن به بنادر جنوبی ایران می‌باشد.

واردات کالا از طریق دریا از صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به حمل و نقل هوایی برخوردار است. چرا که از این طریق می‌توان حجم بیشتری از محصولات را ترابری کرد. اما باید توجه داشت که این روش به زمان بیشتری نیازمند است.

چرا روش حمل و نقل دریایی از چین به ایران پیشنهاد می شود؟

امروزه بخش زیادی از کالاهایی که به دست من و شما می رسد، از راه دریا و کشتی منتقل شده‌اند و به ایران رسیده‌اند. اگر نگاهی به آمارها بیندازیم، متوجه خواهیم شد که حمل و نقل دریایی از بهترین روش‌ها برای جابجایی بار است. هر ساله هزاران تن بار از کشورهای مختلف از طریق دریا وارد بنادر ایران می شود. به طور کلی حمل و نقل دریایی از چین به ایران دارای ویژگی‌های مثبتی است که به همین علت به دیگران نیز پیشنهاد می‌شود. در این روش میزان هزینه شما بسیار کمتر از روش هوایی خواهد بود. انتقال بار با روش هوایی سریع‌تر انجام می‌شود ولی هزینه آن چند برابر است.

 اگر به دنبال یک راه اقتصادی و مطمئن برای انتقال بار هستید، قطعا حمل و نقل دریایی از چین به ایران همان چیزی است که شما به آن نیاز خواهید داشت. با بررسی‌های انجام شده می توان به این نکته پی برد که در حمل و نقل دریایی می توان حجم بیشتری از کالاها را جابجا کرد. یک کشتی باربری قابلیت جابجایی بار چند صد تنی را دارد و به همین علت برای واردات در حجم بالا، استفاده از روش انتقال دریایی پیشنهاد می‌شود. با توجه به جذابیت‌های فراوانی که در این روش نهفته است، بسیاری از واردکنندگان ترجیح می دهند که واردات را از راه دریا به انجام برسانند.

آیا هنوز در زمینه

حمل و نقل دریایی

نیاز به مشاوره دارید؟

مزایای حمل و نقل دریایی از چین به ایران

آمارها نشان می‌دهد که هر ساله چندین میلیارد دلار کالا از چین وارد ایران می‌شود. در چنین وضعیتی برای انتقال این حجم زیاد بار، باید از روش‌های مختلفی استفاده کرد. با توجه به فاصله زیاد کشورهای ایران و چین، انتقال بار از روش زمینی عملا غیر ممکن است و با توجه به سختی‌هایی که دارد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. پس تنها دو راه دریایی و هوای برای انتقال بار به ایران باقی خواهد ماند. هر دو کشور ایران و چین به آب‌های آزاد دسترسی دارند و بنادر زیادی در دو کشور وجود دارد. خوشبختانه به دلیل وجود این بنادر می‌توان حمل و نقل دریایی از چین به ایران را با بالاترین کیفیت ممکن انجام داد.

پیشنهاد مطالعه : حداقل سرمایه مورد نیاز  برای واردات از چین

به یاد داشته باشید که شما در این وضعیت محدودیت وزنی نخواهید داشت. این بدان معناست که بارهای سنگین و چند ده تنی نیز به راحتی با کشتی به ایران فرستاده می‌شوند. نکته مثبت بعدی در این مورد،‌ میزان بالای امنیت حمل بار دریایی است. هر روزه صدها کشتی در آب‌های آزاد به سمت مقصد خود حرکت می‌کنند. در واقع مسیرهای دریایی تجاری از قبل مشخص شده‌اند و ناخدایان کشتی از این مسیرهای مشخص شده و امن عبور می‌کنند. با توجه به امنیت بالای این روش، می‌توانید بار خود را به کشتی بسپارید و به آسانی در مقصد خود تحویل بگیرید. همانطور که می‌بینید، حمل دریایی دارای مزایای خاص خود است که شما را از هر روش دیگری بی‌نیاز خواهد کرد.

جابجایی بار‌های حساس در روش حمل دریایی

برای اینکه بتوانید بارهای خود را از چین به ایران بفرستید، باید از متدهای مختلفی استفاده کنید که هر کدام از آن‌ها در نوع خود حائز اهمیت هستند. در برخی از موارد کالاهای ارسالی حساسیت خاصی دارند که باید این موضوع به صورت دقیق و ویژه بررسی شود. از همین رو جابجایی بارهای حساس نیازمند رعایت ضوابط خاص خود است که باید به شکل حرفه‌ای رعایت شوند. به طور مثال مواد غذایی فاسدشدنی از جمله اقلام حساس هستند که باید در نهایت دقت جابجا شوند. در چنین مواردی معمولا از کانتینرهای یخچال دار استفاده می‌شود. این کانتینرها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که مواد غذایی را در کیفیت اولیه خود نگهدارند تا بار به مقصد خود برسد.

یکی دیگر از انواع بارهای حساس مواد شکستنی مثل شیشه جات هستند. این محصولات نیز در بهترین بسته‌بندی‌های ضدضربه قرار می‌گیرند تا به آن‌ها آسیبی وارد نشود. معمولا در داخل کانتینر نیز از چندین ضربه‌گیر کمکی استفاده می‌شود تا مانع از ایجاد آسیب و شکستگی شود. همانطور که می‌بینید، در حمل و نقل دریایی از چین به ایران تمامی این نکات رعایت می‌شود و شما می‌توانید از تمامی این موهبت‌ها به صورت یکسان برخوردار شوید. زمانی که می‌خواهید با شرکت باربری قرارداد لازم را ببندید، حتما حساس بود کالاها را در داخل قرارداد ذکر کنید. همچنین شرکت باربری باید سالم رسیدن بهار به مقصد را برای شما تضمین کند پس از این مورد ویژه هم اطمینان حاصل کنید.

واردات کالا از طریق دریا از صرفه اقتصادی بیشتری نسبت به حمل و نقل هوایی برخوردار است. چرا که از این طریق می‌توان حجم بیشتری از محصولات را ترابری کرد. اما باید توجه داشت که این روش به زمان بیشتری نیازمند است.

حمل و نقل دریایی از چین به ایران به شکل فله‌ای

حمل و نقل دریایی از چین به ایران با روش‌های مختلفی انجام می‌شود که هر کس با توج به شرایط خود یکی از این راه‌ها را انتخاب خواهد کرد. یکی از این‌ راه‌ها حمل بار به صورت فله‌ای است که در سالیان اخیر به شدت دنبال می‌شود. این متد بیشتر برای شرکت‌های بزرگ و دولت‌ها کاربرد دارد. در این حالت محصول به صورت فله‌ای و بدون بسته‌بندی، در کشتی‌ها بارگیری شده و در مقصد تخلیه خواهد شد. فقط بخش کوچکی از محصولات را می‌توان به این شکل منتقل کرد. مواردی مانند مواد معدنی از این طریق قابل جابجایی خواهند بود.

پیشنهاد مطالعه : مزایای صادرات چیست؟

با توجه به ساده بودن مراحل این جابجایی،‌ قیمت آن نسبته با سایر روش‌های حمل ارزان‌تر است و با شرایط مناسبی از آن بهره‌مند خواهید شد. در نهایت بار فله‌ای مورد نظر در بنادر ایران توقف می‌کند و عمل تخلیه صورت می‌پذیرد. این روش بیشتر در خام‌فروشی‌های بین دو کشور ایران و چین استفاده می‌شود و به یک روش مرسوم و ارزان تبدیل شده است. اگر محصول شما قابلیت ارسال فله‌ای دارد، بهتر است که از این روش استفاده کنید تا از مزایای ویژه و خاص آن نیز بهره‌مند شوید. در حال حاضر تعداد زیادی از کسانی که در کار واردات محصول از چین هستند، از این روش عالی برخوردار شده و از منافع خاص آن استفاده می‌کنند.

حمل دریایی از چین به ایران از طریق فول کانتینر

یکی دیگر از روش‌های حمل و نقل دریایی از چین به ایران استفاده از متد فول کانتینر است. بعضی از اوقات حجم بار شما بسیار زیاد است و به یک یا چند کانتینر کامل می‌رسد. اگر بار شما دارای بسته‌بندی خاصی است و حجم زیادی دارد، بهترین روش برای ارسال آن متد فول کانتینر خواهد بود. در این حالت شما یک کانتینر را به صورت کامل اجاره می‌کنید و به صورت اختصاصی در اختیار شما قرار خواهد گرفت. به همین دلیل اصطلاح فول کانتینر را برای این مورد به کار می‌برند. در واقع شما در این شرایط کانتینر را به صورت دربست در اختیار دارید و به صورت اختصاصی بار شما با آن جابجا خواهد شد.

مسلما هزینه این روش از انتقال بار فله‌ای بیشتر است و باید برای آن مبلغ بیشتری را پرداخت کنید.البته نگرانی زیادی درباره هزینه‌ها نداشته باشید زیرا سود حاصل از واردات می‌تواند آن را پوشش دهد. اگر حمل و نقل دریایی از چین به ایران با این روش انجام شود،‌ مطمئنا بار به صورت سالم و تضمینی به بنادر ایران خواهد رسید. با توجه به شرایط ویژه‌ای که در این روش حاکم است، اکثر واردکنندگان بزرگ ایرانی از همین متد ویژه استفاده می‌کنند و از منافع فراوان آن بهره‌مند خواهند شد. این راه با علامت اختصاری FCL در معاملات جهانی شناخته می‌شود.

حمل و نقل دریایی از طریق کانتینر اشتراکی

در بسیاری از اوقات حجم کالای ارسالی به ایران به یک کانتینر کامل نمی‌رسد که به همین دلیل نمی‌توان یک کانتینر را به صورت دربست برای ارسال بار در نظر گرفت. در واقع اگر بخواهید برای بار کم یک کانتینر را به صورت کامل اجاره کنید،‌ هزینه‌های شما به طرز سرسام‌آوری افزایش پیدا خواهد کرد. در این وضعیت بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید، حمل بار از طریق کانتینر اشتراکی است. در این حالت بار افراد مختلف در داخل یک کانتینر قرار داده می‌شود. در این روش هزینه حمل بسیار کمتر خواهد شد زیرا هزینه‌ها بین کسانی که بار خود را در کانتینر قرار داده‌اند تقسیم خواهد شد.  حمل و نقل دریایی از چین به ایران نیز چنین گزینه‌ای را در نظر گرفته است تا در صورت نیاز بتوانید از آن استفاده کنید.

با توجه به شرایط خاصی که در این زمینه حاکم است، بهتر است که از چند روز قبل برای رزرو کانتینر اقدام کنید. خوشبختانه شرکت‌های باربری خدمات ویژه‌ای را در این مورد در نظر گرفته‌اند و به شما کمک می‌کنند تا بار خود را در سریع‌ترین زمان ممکن به ایران برسانید. کمترین فضایی که می‌توانید در این روش اجاره کنید یک متر مکعب خواهد بود. همچنین وزن بار شما نباید بیشتر از یک تن باشد و اگر بار شما سنگین‌تر است باید از سایر روش‌ها در این مورد کمک بگیرید. البته اضافه وزن بالای یک تن به عنوان یک متر مکعب دیگر محاسبه می‌شود که در صورت پرداخت هزینه می‌توانید بار خود را به آسانی انتقال دهید. 

انواع مختلف کانتینر در حمل دریایی بار از چین به ایران

برای اینکه حمل بار به ایران در سریع ‌ترین زمان ممکن شکل بگیرد، می‌توان از انواع مختلف کانتینرهایی که تا به حال ساخت شده‌ است استفاده کرد. هر کانتینر دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که آن را از سایر موارد متمایز خواهد کرد. کانتینرهای استفاده شده در حمل و نقل دریایی از چین به ایران در سایزهای مختلفی وجود دارند. کانتینرهای ۲۰ فوتی، ۴۰ فوتی و ۴۰ فوتی های کیوب مهم‌ترین مواردی هستند که در صنعت حمل و نقل دریایی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کانتینرهای معمولی دارای ارتفاع ۴۰.۲ متری هستند و در اندازه‌های نرمال قرار دارند.

این در حالی است که کانتینرهای های کیوب ارتفاع ۷۰.۲  متری دارند که برای انتقال بارهایی که مرتفع هستند بسیار مناسب خواهد بود. این موارد نشان می‌دهد که شما امکانات گسترده‌ای برای حمل و نقل دریایی از چین به ایران دارید و همه این فرصت‌های ویژه در اختیار شما خواهد بود. برای انتخاب کانتینرها، بهتر است که این کار را به شرکت‌های انتقال بار بسپارید تا بهترین تصمیم را برای شما اتخاذ کنند. به یاد داشته باشید که در این روش شما از تجارب شرکت های حمل‌ونقل بار استفاده خواهید کرد.

قرارداد اینکوترمز چیست؟

برای اینکه حمل و نقل دریایی از چین به ایران صورت بگیرد، باید قوانین خاصی تعیین شود تا مسئولیت هر کسی در طول این پروسه مشخص شود. قرارداد اینکوترمز تمامی مسئولیت‌ها و مفاد قانونی در این مورد را مشخص می‌کند و طرفین تعهدات خود را در طول این قرارداد ضمانت خواهند کرد. در حال حاضر این قراردادها به دو شکل EXW و FOB تهیه و تدوین می‌شوند که هر کدام از آن‌ها شرایط مخصوص به خود را دارند. در قرارداد EXW خریدار مسئولیت انتقال بار تا کشتی را برعهده دارد و تمام هزینه‌های لازم برای این مورد نیز بر عهده خریدار بار است.

در این قرار مسئولیت شرکت باربری از لحظه‌ای آغاز می‌شود که بارگیری در کشتی انجام شود. تمامی مراحل قبل از این برعهده شخص خریدار است و شرکت باربری هیچگونه تعهدی در برابر خسارات احتمالی شما نخواهد داشت. در قرارداد FOB فروشنده کالا مسئولیت آماده‌سازی و ارسال کالا به بندر و کشتی را برعهده دارد. در این روش خریدار محصولات خود را در بندر به صورت صحیح و سالم و بدون اشکال از فروشنده کالا دریافت خواهد کرد.

در صورت بروز خسارت قبل از رسیدن بار به بندر، مسئولیت آن با فروشنده خواهد بود و باید در این مورد به خریدار پاسخگو باشد. قرارداد اینکوترمز یکی از ارکان اصلی حمل و نقل دریایی از چین به ایران است و حتما باید در تدوین آن دقت لازم را انجام دهید. برای اینکه در این مورد به مشکل برنخورید، سعی کنید که از تجار و شرکت‌های باربری باتجربه کمک بگیرید.

هزینه حمل و نقل دریایی از چین به ایران

با توجه به توضیحاتی که تا به حال داده شد، حتما به اهمیت ویژه حمل و نقل دریایی پی برده اید. با این حال این روش نیز دارای هزینه‌های خاص خود است که باید در زمان و شرایط مناسب برای پرداخت آن‌ها اقدامات لازم را انجام دهید. برای این کار شما نمی توانید قیمت ثابتی را پیدا کنید زیرا شرایط هر کس با دیگری متفاوت است. در واقع عوامل مختلف بر روی این قیمت‌گذاری تاثیر می‌گذارند که هر کدام از آن‌ها باید به صورت جداگانه مورد بررسی قرار بگیرند. یکی از عوامل مهم تاثیرگذار در قیمت، اندازه کانتینر است. در واقع کانتینرهای ۲۰ فوتی قیمت ارزان‌تری نسبت به کانتینرهای ۴۰ فوتی دارند و از این لحاظ جزو ارزان‌ترین راه‌ها برای ارسال بار به شمار می‌آیند.

در صورتی که بخواهید از کانتینرهای های کیوب استفاده کنید، هزینه‌های شما نیز به همان نسبت به افزایش روبرو می‌شود. نحوه ارسال بار نیز بر روی قیمت تاثیر‌گذار است. هر کدام از روش‌ها فله‌ای، دربستی و اشتراکی تعرفه مشخصی دارند و باید آن‌ها را پرداخت کنید. در نهایت نوع قرارداد اینکوترمز هم بر روی هزینه ارسال بار تاثیر می‌گذارد پس تمامی این موارد را در کنار هم در نظر  بگیرید. با توجه به شرایط خاصی که در این زمینه وجود دارد، بهتر است که تمامی روش‌ها را بررسی کنید تا به یک گزینه مناسب و مقرون به صرفه دست پیدا کنید.

مراحل مختلف ارسال بار به ایران

برای اینکه بار شما از چین به ایران برسد، باید مراحل مختلفی را پشت سر بگذارد که هر کدام از آن‌ها شرایط خاص خود را دارند. اولین کاری که باید یک تاجر باسابقه انجام دهد ثبت سفارش است. جلسه تجاری می‌تواند به صورت حضوری یا غیرحضوری برگزار شود و بعد از آن معامله بین خریدار و فروشنده صورت خواهد گرفت. اگر شما با فروشنده کالا قرارداد EXW‌ ببندید، باید بار خود را از درب کارخانه تحویل بگیرید و به سمت بندر حرکت کنید.زمانی که بار شما به بندر رسید، بارگیری آن در داخل کانتینرها انجام می‌شود. در نهایت کشتی حامل بار شما حرکت خواهد کرد و در یکی از بنادر ایران پهلو می‌گیرد.

در این زمان شما باید برای انجام کارهای ترخیص بار از گمرک وارد عمل شوید. در این راستا شما باید پیگیری‌های زیادی  انجام دهید تا بار از گمرک ترخیص شده و به دست شما برسد. برای انجام درست و حرفه‌ای تمامی این مراحل شما نیاز با کارشناسان متخصص در این حوزه خواهید داشت. خوشبختانه مشاوران حمل و نقل دریایی از چین به ایران به تمامی این موارد تسلط دارند و بهترین عملکرد ممکن را برای شما به ارمغان می‌آورند. مسلما با انجام حرفه‌ای تمام این مراحل می‌توانید بار خود را صحیح و سالم در ایران تحویل بگیرید.

مدارک لازم برای ارسال بار به ایران

برای اینکه شما بتوانید بار خود را وارد ایران کنید، باید مدارک متعددی را آماده کنید و در زمان مشخص آن‌ها را استفاده کنید. کارت بازرگانی اولین مدرکی است که یک تاجر باید آن را داشته باشد. تمامی کسانی که با خارج از کشور دارای مراودات اقتصادی هستند، باید کارت بازرگانی معتبر را از وزرات صمت دریافت کنند. انجام فعالیت‌های تجاری بدون داشتن کارت بازرگانی ممنوع است و با متخلفان در این بخش برخورد خواهد شد.

یکی دیگر از مواردی که برای حمل و نقل دریایی از چین به ایران نیاز دارید، فاکتور خرید شما است. در واقع فاکتور نشانه‌ای قوی از مالکیت شما در کالاها است که از این طریق مالکیت اثبات خواهد شد. هر ساله بعضی از گروه‌های کالایی اجازه واردات از چین را دریافت می‌کنند. در واقع محصول انتخابی شما باید دارای مجوز واردات از وزارت سمت باشد تا بتوانید آن را خریداری کرده و به بنادر ایران برسانید. قبل از اینکه هر گونه معامله‌ای با فروشنده چینی انجام دهید،‌ حتما به سراغ مجوز واردات بروید تا در این زمینه دچار مشکلات مختلف نشوید. بیمه‌نامه معتبر یکی دیگر از مدارکی است که باید در حمل و نقل دریایی از چین به ایران در نظر گرفته شود پس برای آن فکری اساسی کنید.

معمولا شرکت‌های باربری بیمه‌نامه معتبر را صادر کرده و مدرک آن را در اختیار شما قرار می‌دهند. با توجه به شرایط خاصی که درباره این اسناد و مدارک وجود دارد، بهتر است که هر چه سریع‌تر برای آماده سازی آن‌ها اقدام کنید تا بعدا برای شما مشکلی ایجاد نشود. بارنامه نیز به عنوان یک مدرک مهم در جابجایی بار شناخته می‌شود و برای ترخیص بار از گمرک به آن نیاز خواهید داشت.

مهم‌ترین بنادر چین در حمل دریایی

کشور چین بسیار پهناور است و ارتباط وسیعی با آب‌های آزاد دارد. همین مورد سبب شده است که حمل و نقل دریایی از چین به ایران با بالاترین کیفیت ممکن انجام شود. بندرهای مهمی در این کشور وجود دارند که هر کدام به صورت جداگانه به ارسال بار می‌پردازند. در حال حاضر بزرگترین بندر کشور چین، هنگ کنگ است که هر ساله میلیون‌ها تن بار از این بندر به نقاط مختلف جهان از جمله ایران فرستاده می‌شود. بنادری دیگری چون شنزن، شانگهای و گوانجو نیز در حال فعالیت هستند که حجم مبادلات در این بنادر نیز به میلیون‌ها تن در سال می‌رسد. محصولات ارسالی به ایران معمولا در بندرعباس تحویل داده خواهند شد. البته بنادر دیگری مثل چابهار و بندر امام خمینی نیز برای دریافت کالا استفاده می‌شوند ولی بندرعباس محبوبیت بیشتری در این مورد دارد.

همچنین می توانید بخوانید : مهمترین شهرهای تجاری چین

حمل دریایی بار از چین به ایران را به راحتی انجام دهید

با توجه به اینکه هر ساله حجم زیادی از کالاهای چینی وارد ایران می‌شود، حمل و نقل دریایی از چین به ایران باید به صورت حرفه‌ای و اصولی انجام شود. در این مقاله تمامی اطلاعات لازم درباره نحوه ارسال بار دریایی داده شد. مسلما اگر تمامی این نکات را در نظر بگیرید، به راحتی بار خود را از چین به ایران منتقل خواهید کرد. خوشبختانه شرکت‌های حمل‌و‌نقل در تمامی بخش‌ها در کنار شما هستند و به شما کمک می‌کنند تا بار خود را صحیح و سالم در بندر تحویل بگیرید. خدمات مربوط به ارسال بار به ایران هر روز در حال گسترش است و سرعت انتقال بارها نسبت به گذشته افزایش یافته است.

اسکرول به بالا