مراحل واردات کالا از چین

مراحل واردات کالا از چین

آگاهی از مراحل واردات کالا از چین بسیار مهم است و عوامل بسیار زیادی هم در واردات کالا از کشور چین وجود دارد که مهم‌ترین آن، مراحل واردات کالا است و عدم آگاهی از این امر موجب ضرر و زیان زیادی برای افرادی که در این زمینه فعالیت دارند، می‌شود. واردات کالا از کشور چین بسیار متنوع است و بیشتر این محصولات از طریق کشتی وارد کشور می‌شود. کشور چین نیز بستر مناسبی را برای انواع صادرات خود فراهم آورده است و از این رو توانسته رتبه‌ی دوم اقتصاد بزرگ دنیا را به دست آورد.

کشور چین با صادرات محصولات خود به کشورهای مختلف نه تنها محصولات و برندهای خود را صادر می‌کنند، بلکه بخشی از فرهنگ خود را نیز به کشورهای دیگر صادر می‌کنند. محصولات تولید شده در این کشور با توجه به نیروی انسانی و مواد اولیه بسیار ارزان، از قیمت پایینی برخوردار است و همین عامل باعث شده که محصولات چینی از طرفداران بسیار زیادی در بین مردم جهان برخوردار باشد.

مراحل واردات کالا از چین

اطلاع از مهم‌ترین مراحل واردات کالا از چین باعث می‌شود که تجار به درستی عمل کنند و از ضرر و زیان احتمالی جلوگیری شود. بنابراین قبل از هرچیز باید تقاضاهای بازار مورد بررسی قرار گیرد و نیاز بازار تشخیص داده شود. سپس فروشندگان و تولیدکنندگان مختلف در کشور چین شناسایی شود.

در مرحله‌ی بعد گفتگوهای لازم در زمینه‌ی عقد قراردادهای بلند مدت با شرکت های چینی انجام شود و بعد هماهنگی‌های لازم در جهت دریافت محصولات و کالاهای خریداری شده صورت گیرد و قبل از بارگیری برای اطمینان از کیفیت محصول، تست محصولات و کالاها انجام شود. سپس از شرکت‌هایی که محصولات آن‌ها خریداری شده، پرفورما و پکینگ لیست دریافت شود و در نهایت پیگیری‌های لازم در خصوص ارسال سالم محصولات به کشور و ترخیص واردات کالا از گمرک انجام شود.

تشخیص نیاز بازار از مهمترین مراحل واردات کالا از چین

برای این که بتوان فروش خوبی داشت، باید ابتدا مشخص کرد که مصرف‌کننده‌های محصول، دقیقا چه گروهی هستند و چه ویژگی‌هایی دارند. بنابراین قبل از معرفی محصول و بازاریابی، باید بازار هدف را به خوبی شناخت و بعد از شناخت به نیاز بازار پاسخ داد تا از فروش خوبی بهره‌مند شد. تشخیص نیاز بازار از مهمترین مراحل واردات کالا از چین است و نیاز به تحقیق و بررسی زیاد دارد.

تولیدکنندگان کشور چین

فروشندگان و تولیدکنندگان مختلف در کشور چین

بعد از تشخیص نیاز بازار، قبل از هر چیز باید تامین کننده‌ای مناسب را در چین پیدا کرد، تا محصول مورد نظر را به تولید انبوه برساند. شرکت‌های بسیار زیادی در سراسر جهان وجود دارند که چینی نیستند اما کارخانه‌های آن‌ها در کشور چین قرار دارد و از کارگران و مهندسان چینی استفاده می‌کنند. علت این مسئله هزینه‌ی پایین قیمت تمام شده‌ی کالاها در چین است.

برای این کارحتما نیاز نیست که پا به خاک چین گذاشت. شرکت‌های واسطه‌ای زیادی وجود دارند که قادر به انجام این کار هستند یا می‌توان از طریق خرید آنلاین استفاده کرد. یکی از بهترین روش‌ها استفاده از سایت علی بابا است که در چین بسیار محبوب است و اکثر تولید کنندگان در آن حضور دارند. همچنین قیمت کالاها نیز در این سایت درج شده است. دانستن قیمت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

گفتگوهای لازم در زمینه‌ی عقد قراردادهای بلند مدت

بعد از یافتن تامین کننده‌ی مناسب باید گفتگوهای لازم در زمینه‌ی عقد قراردادهای بلند مدت صورت گیرد و ابهامات رفع شود تا مشکلاتی در زمینه‌ی تولید محصول و کیفیت آن پیش نیاید و کار به درستی به سرانجام برسد. این بخش مربوط به محصولاتی است که بازار خوبی درارند و طی مدت طولانی باید تولید شوند.

هماهنگی‌های لازم جهت دریافت محصولات

کالای خریداری شده، بسته به نوع و حجم آن می‌تواند از روش‌های متفاوتی به دست خریدار برسد. حمل هوایی و حمل دریایی دو روش کلی این نوع باربری هستند. در روش هوایی سرعت ارسال کالا بسیار بیشتر است و طی یک هفته تا یک ماه کاری انجام می‌شود. بنابراین باید هماهنگی‌های لازم جهت دریافت محصول صورت گیرد تا هزینه‌های ناخواسته گریبانگیر خریدار نشود.

اطمینان از کیفیت محصول

اطمینان از کیفیت محصول

در بازاری به بزرگی بازار چین اطمینان از کیفیت و اصالت محصول امری ضروری است. همچنین باید در نظر داشت که تأمین‌کننده کالا واسطه و دلال است یا تولیدکننده اصلی، چرا که چنین تفاوتی می‌تواند حاشیه سود را به میزان قابل توجهی تغییر دهد. بنابراین پس از منبع یابی انتخاب تامین‌کننده مورد اعتماد برای خرید کالا، سفارش‌ها باید به روش کمی و کیفی مورد بازرسی قرار گیرد.

دریافت پرفورما و پکینگ لیست

یکی دیگر از مراحل واردات کالا از چین پروفرما است که به معنی پیش فاکتور است. قبل از ارسال پیش فاکتور و پکینگ لیست باید بر سر قیمت و نحوه‌ی پرداخت و تحویل کالا توافق شده باشد. برای این کار بهتر است با یک شرکت بازرگانی معتبر قرارداد بست تا آن شرکت با استعلام قیمت به صورت همزمان از چندین فروشنده چینی و کشف پایین‌ترین قیمت و بررسی شرایط فروش آن‌ها ، بهترین شرایط خرید را برای وارد کنندگان محترم فراهم آورد. پس از توافق بر سر قیمت و شرایط پرداخت و تحویل جنس، پیش فاکتور از سوی فروشنده صادر می‌شود و توسط طرفین امضاء می‌گردد.

ارسال سالم محصولات به کشور

محصولات به دو روش دریایی و حمل هوایی به کشور ارسال می‌شوند و در هر دو روش تامین کننده موظف است که محصولات را سالم به دست خریدار برساند. روش‌ حمل هوایی بسیار سریع‌تر از حمل دریایی است. با حمل سریع هوایی برخی مواقع طی یک هفته، کالا به دست مشتری می‌رسد. از سوی دیگر روش حمل دریایی که عموماً برای سفارش‌هایی با حجم و وزن بالا استفاده می‌شود و ممکن است تا چند ماه هم طول بکشد.

ترخیص واردات کالا از گمرک

ترخیص واردات کالا از گمرک آخرین مراحل واردات کالا از چین

از مهم‌ترین مراحل واردات کالا از چین، بعد از وارد کردن محصولات، مراحل مربوط به ترخیص کالا ترخیص کالا از گمرک می‌باشد. برای این امر باید از قوانین و مقررات آن پیروی شود. ترخیص کالا با تعرفه‌های بسیار متفاوتی همراه می‌باشد که مبلغ این تعرفه‌ها با توجه به نوع محصول، ارزش قیمتی آن و نوع برند، متفاوت خواهد بود. هم چنین هماهنگی با یکی از شرکت‌های لجستیک برای حمل محصولات و کالاهای وارد شده به مقصد نهایی نیز از دیگر مراحل مهم در ترخیص واردات کالا از کشور چین می‌باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 18 =

اسکرول به بالا