بازرگانی الین

جشنواره پکن

جشنواره های شهر پکن

پکن به عنوان پایتخت چین، اصلی‌ترین مرکز فرهنگی این کشور شناخته می‌شود و فستیوال‌ها و جشنواره ‌های رسمی زیادی در پکن برگزار می‌شود. یکی از بهترین راه‌ها برای شناخت بیشتر فرهنگ مردم، آشنایی با تاریخ و همینطور حضور در فستیوال‌ها و جشن‌ها است.

جشن سال نو چینی

جشن سال نو چینی

مهم‌ترین جشن کشور چین، جشن سال نو است که به مدت 7 روز در ماه بهمن برگزار می‌شود. در واقع جشن سال نوی چینی که فستیوالی بهاره است و به چونجی نیز شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین تعطیلات سراسری در کل چین است که معمولا بین 21 ژانویه و 20 فوریه جشن گرفته می‌شود. این فستیوال که سابقه‌ای طولانی و کهن دارد شامل بخش‌های متنوع و رنگی جذابی است که گردشگران و فرهنگ دوستان زیادی جهت شرکت در آن روانه‌ی چین می‌شوند. در سراسر پکن و در محلات و معابد آن جشن‌های کوچک و بزرگی برگزار می‌گردد که بارزترین و جذاب‌ترین جلوه‌ را می‌توان در آتش‌بازی معروف آن مشاهده کرد.

جشنواره فانوس یوانشیا جی

جشنواره فانوس یوانشیا جی

در اوایل حکومت سلسله امپراتوری شرقی هان، امپراتور مین پیرو بودا بود و پس از اینکه فهمید تعدادی از راهبان، روز پانزدهم نخستین ماه سال قمری در معابد به نشانه‌ی ادای احترام به بودا، فانوس روشن می‌کنند، دستور داد تا تمام معابد و خانه‌ها در آن شب فانوس روشن کنند. بنابراین این مراسم به تدریج در میان مردم رواج پیدا کرد و سپس به یک جشنواره مبدل گردید. این جشنواره جزو تعطیلات عمومی نیست، ولی بسیار زیبا و رنگارنگ است. در جشنواره فانوس یوانشیا جی مردم فانوس‌های کاغذی می‌سازند و یا خریداری می‌کنند و در خیابان‌ها و کوچه‌های شهر فانوس به دست راه می‌روند.

این جشن بسیار پر شور و هیجان بوده و فانوس‌های تزئین شده را در خیابان‌ها آویزان می‌کنند، برنامه‌های آتش‌بازی ترتیب داده شده و غذاهای خوشمزه برای شام آماده می‌شود. این جشنواره در واقع برای پایان یافتن سال و آغاز فصل بهار است و با تزئینات ساده به عنوان نشانه‌ی قدردانی از نخستین ماه کامل سال جدید آغاز می‌گردد.

پیشنهاد مطالعه :  کشتی فله بر چیست؟

جشنواره مجسمه های یخی

جشنواره مجسمه های یخی پکن

هر ساله جشنواره‌ی مجسمه‌های یخی  و برفی در آخرین ماه سال میلادی برگزار می‌گردد. در این جشنواره کارگران چینی، بلوک‌های یخی را از رودخانه‌ی یخ زده برش می‌زنند و برای ساخت مجسمه‌های یخی فستیوال به محل مورد نظر منتقل می‌کنند و در اختیار هنرمندان قرار می‌دهند و هنرمندان از سراسر جهان با ساختن مجسمه‌های یخی بزرگ و خلاقانه به شکل انسان، منظره، ساختمان، اشیا و … در این جشنواره شرکت می‌کنند و آثار خود را به معرض نمایش می‌گذارند. در شب، مجسمه‌های عظیم برفی و یخی ساخته شده با چراغ‌های رنگی تزیین می‌شوند و زیبایی خود را به رخ می‌کشند. این مجسمه‌ها، بیش از یک میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کنند.

کریسمس در پکن

کریسمس در پکن

کریسمس یکی از جشنواره های جدید در پکن است که در نتیجه جهانی شدن به آن اضافه شده است. گرچه هیچ کجا تعطیل نمی‌شود و کشور به حالت عادی در فعالیت همیشگی است اما چهره‌ی شهر تغییر می‌کند. کافه‌ و رستوران‌های خارجی حال و هوای دیگری به خود می‌گیرند و مدارس بین‌المللی اقدام به برگزاری جشن‌های خصوصی می‌کنند. با این همه سفر به پکن در کریسمس خالی از لطف نیست و می‌توان در محیط شاد آن اوقات خوشی را سپری کرد.

جشنواره اواسط پاییز

جشنواره اواسط پاییز پکن

این جشن بسیار جذاب که در نیمه‌ی پاییز و معمولا در سپتامبر برگزار می‌شود که به آن فستیوال ماه چینی نیز گفته می‌شود و در آن به ستایش ماه ‌پرداخته می‌شود و مردم طی آن به ارائه‌ی کیک‌های خرد شده و گاهی اوقات میوه‌ها و تماشای ماه می‌پردازند. از نمادهای این جشن هم می‌توان به انار، خرمالو، شاه بلوط و… اشاره کرد.

این جشنواره یکی از مهم‌ترین فستیوال‌ها برای مردم چین است و به عنوان تعطیل رسمی شناخته می‌شود. شاید مهم‌ترین بخش آن، دور هم جمع شدن مجدد خانواده‌ها است. این جشن سرزنده و پر شور هر سال در پانزدهمین روز از ماه هشتم تقویم قمری چینی برگزار می‌شود و به همین دلیل نیز تاریخ مشخصی روی تقویم غربی ندارد. در این شور و شادی، دوستان و عزیزان کنار هم جمع شده و دلیل گرامیداشت آن، این است که ماه در طول شب کامل‌ترین و درخشان‌ترین قرص خود را دارد. به همین دلیل این زمان در سال را جشن می‌گیرند و دور هم از کیک‌های ماه که غذای سنتی این مراسم بوده و دایره‌ای شکل است خورده و لذت می‌برند. این کیک نمادی از دور هم آمدن مجدد است.

پیشنهاد مطالعه :  ثبت سفارش کالا

فستیوال قایق اژدها

فستیوال قایق اژدها

با این که دنیا خیلی سریع به سوی مدرنیته شدن می‌رود اما هنوز در چین بسیاری از سنت‌ها به قوت خود باقی است یکی از آن‌ها ورزش گروهی قایق اژدها است که معمولا در ماه جون برگزار می‌شود و حتی جامعه‌ی جهانی هم آن را به عنوان ورزشی بین‌المللی شناخته است. از سنت‌های برگزاری این فستیوال غذایی از خانواده‌ی کوفته برنجی است. شمال چین این غذا را طعم‌دار تهیه می‌کنند اما در پکن این نوع کوفته معمولا شیرین است.

جشنواره‌ی قایق اژدها یکی از جشنواره‌ها‌ی بین‌المللی و از هیجان انگیزترین جاذبه‌ها و فستیوال‌های چین است که تاریخی بیش از دو هزار سال دارد و با نام فستیوال دوآنوو نیز شناخته می‌شود. براساس سنتی کهن، در پنجمین روز از پنجمین ماه در تقویم چینی، هر سال در این روز مراسمی برگزار می‌شود و مردم کلوچه‌های برنجی را به رودخانه پرت می‌کنند.

اعتقاد بر این است که این جشنواره از چین سرچشمه گرفته ‌است. نظرهای زیادی در مورد ریشه این جشن وجود دارد که بعضی از آن‌ها به عنوان داستان و افسانه در بین مردم منتقل می‌شود. اعتقاد بسیاری بر این است که این جشنواره را چینی‌ها از مردم ایران باستان گرفته‌اند. ولی رایج‌ترین داستان در حال حاضر مربوط به خودکشی کی‌یو یوان شاعر بزگ چینی می‌شود و این مراسم به عنوان بزرگداشت او برگزار می‌گردد. کی‌یو یوان که به تهمت خیانت تبعید شده بود، در تبعید به سرودن شعر پرداخت و در پنجمین روز از پنجمین ماه سال خود را در رودخانه غرق کرد.

ماراتون دیوار بزرگ چین

ماراتون دیوار بزرگ چین

ماراتن دیوار بزرگ چین یک رویداد است که معمولا در ماه می برگزار می‌شود نوعی فستیوال است که شرکت‌کنندگان در طی آن روی دیوار بزرگ چین می‌دوند. در این مسابقه شرکت‌کنندگان یک چهارم دیوار چین را می‌دوند و سپس باید از ۳۷۰۰ پله بالا بروند. با این که خیلی‌ها نظر منفی به سختی این مسابقه دارند اما این ماراتون یکی از تجربیات منحصر به فرد تک‌ نفره با مناظر شگفت‌انگیز اطراف در چین شمرده می‌‌شود.

ماراتن دیوار بزرگ چین به عنوان یکی از چالش برانگیزترین ماراتن ها در جهان شناخته شده است. علیرغم مسیر سخت و دشوار این ماراتن در دیوار چین، دوندگان این مسابقه از دیدن چشم اندازها و مناظر نفس گیر بهره‌مند خواهند شد. چون مسیر مسابقه از دره‌ی پایینی شروع شده و از روستاها می‌گذرد. تماشاچی‌ها به شرکت کنندگان روحیه داده و فضای جشن و شادی به دوندگان انرژی می‌دهد. از زمان برگزاری اولین ماراتن دیوار بزرگ چین، تعداد شرکت کنندگان در این مسابقه هر سال بیشتر شده است و تاکنون بیش از ٦٠ کشور در این مسابقه شرکت کرده‌اند. ماراتن دیوار بزرگ چین در سه سطح برگزار می شود، ماراتن، نیمه ماراتن، و مسابقه‌ی دوستانه در مسیر ٨.٥ کیلومتری. شرکت کنندگان با شرکت در این مسابقه، چالش برانگیزترین ماراتن عمر خود را در امتداد یکی از بزرگترین بناهای ساخت بشر تجربه می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه :  آموزش تنظیم اظهارنامه گمرکی صادرات

نمایشگاه گل داوودی پکن

نمایشگاه گل داوودی پکن

نمایشگاه گل داوودی یکی از جشنواره های شهر پکن است با رفتن به پکن در فصل پاییز می‌توان از تماشای غنچه دادن گل‌های پکن لذت برد و همچنین می‌توان به خرید گل‌های زیبا در پارک‌ها و غرفه‌های گل‌فروشی سراسر شهر اقدام نمود. معروف‌ترین مکان‌ها برای تماشا و خرید گل مرکز بین‌المللی گل پکن است.

رویداد هفته طلایی

رویداد هفته طلایی

رویداد هفته طلایی بزرگ‌ترین رویداد گردشی چین و دومین تعطیلات ملی بعد از جشن سال نوی چینی است. این رویداد که از 1 تا 7 ماه اکتبر رخ می‌دهد از شلوغ‌ترین زمان‌هایی است که چین به آن مبتلا می‌شود. این رویداد، مراسم بزرگ‌داشت روز پرچم ملی چین و همبستگی و اتحاد عظیم چینی‌ها قابل مشاهده است.

در این جشنواره پکن مردم نقاط مختلف چین قبل از فرا رسیدن این روز، به روش‌های گوناگون از جمله آذین‌بندی شهر، برپایی نمایشگاه‌های مختلف گل و گیاه و برگزاری مراسم آیینی و سنتی، نصب پرچم كشور خود بر سر در منازل، مجتمع های مسكونی و تجاری فرا رسیدن این ایام را گرامی می‌دارند.

فستیوال دوی مسافت دور

جشنواره دوی مسافت دور پکن

همه ساله در تاریخی مشخص، پکن شاهد بزرگ‌ترین فستیوال ورزشی کشور با عنوان دوی مسافت دور چین است. این مسابقه به مدت 57 سال است که بی‌وقفه برگزار می‌شود و تاکنون حدود 18 هزار نفر در این فستیوال شرکت کرده‌اند. این جشنواره در پکن برگزار می‌شود و شور و هیجان خاصی به شهر می‌دهد.

جشنواره هنری 798

جشنواره هنری 798 پکن

منطقه هنری 798 پکن، یکی از مراکز اصلی چین برای نمایش هنر معاصر است. این مرکز دارای بیشترین تمرکز گالری‌های هنری بوده و از مناطق محبوب هنر دوستان در پکن محسوب می‌شود. به علاوه همه ساله در ماه سپتامبر در این منطقه فستیوال هنری 798 برگزار می‌گردد که طی آن هنرمندان، هنر خود را به نمایش عمومی قرار می‌دهند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا