بازرگانی الین

قوانین تجارت با چین

قوانین تجارت با چین

چین یک قدرت عمده‌ی اقتصادی و تجاری است. تجارت موفقیت آمیز با چین منوط به رعایت قوانین تجارت با چین است که پیروی از آنها می‌تواند به دوام و موفقیت روابط تجاری و تجارت موفق با چین کمک کند.

اصولی که به موفقیت در فروش به خریداران چینی کمک می‌کند.

از زمان گشودن درهای تجارت خارجی و سرمایه گذاری در سال 1979، چین به یکی از سریع‌ترین اقتصادهای جهان تبدیل شده است که به عنوان یک قدرت بزرگ اقتصادی و تجاری ظاهر می‌شود. چین در سال‌های اخیر نرخ رشد عجیبی را تجربه کرده است و از طرفی به دلیل عمده‌ی تقاضای ضعیف منطقه یورو برای صادرات چین، فرصت‌های زیادی برای شرکت‌های خارجی، جهت صادرات به چین به وجود آمده است، جایی که افزایش دستمزدها و بازار کار رو به رشد در حال تحریک مصرف خصوصی است.

قوانین تجارت با چین، پس از پیوستن به سازمان تجارت جهانی در سال 2001 و پس از مدت‌ها غیبت، تنظیم شد و چین قوانین داخلی خود را در زمینه‌ی تجارت، مطابق با قوانین تجارت جهانی تنظیم کرد و در پیشرفت تجارت خارجی گام‌های بلندی برداشته است. این گام‌ها شامل تعرفه‌های آرامش بخش‌، سهمیه بندی صحیح و برداشتم یا کاهش موانع تجاری می‌باشد.

به طور کلی، تأمین کنندگان خارجی هنگام برنامه ریزی برای فروش کالای خود به چین، باید ویژگی‌های مهم قانون چین را بشناسند و به آنها توجه داشته باشند تا به دوام و موفقیت روابط تجاری آنها با چین کمک کند و به تجارت موفق با چین نائل آیند.

یک ضرب المثل چینی معروف است که می‌گوید: “باز کردن مغازه آسان است، باز نگه داشتن آن یک هنر است.”

مراقبت از محدودیت‌های واردات

با توجه به قوانین تجارت با چین، همه‌ی کالاها نمی‌توانند آزادانه به چین وارد شوند. چین کالاها را به سه دسته‌ی ممنوعه، محدود و مجاز طبقه بندی می‌کند. برخی کالاها مانند ضایعات و مواد سمی اجازه‌ی ورود به مصالح عمومی یا حفاظت از محیط زیست را ندارند و برخی از آنها کاملاً محدود شده اند. نیاز به سهمیه یا مجوز، مانند تجهیزات برقی، ماشین آلات ذوب فلزات. وزارت بازرگانی، اداره دولتی مسئول تجارت خارجی در چین، به طور دوره‌ای، لیست کالاهای محدود یا ممنوع را منتشر و اصلاح می‌کند. در عمل، این دسته از کالاهای محدود، ممکن است برای تأمین کنندگان اروپایی اهمیت داشته باشد.

باید تأکید کرد که اکثر کالاها در گروه مجاز قرار می‌گیرند و تأمین کنندگان خارجی و مشتریان چینی آنها می‌توانند بنا به صلاح‌دید خود تصمیم بگیرند که این کالاها را چه مقدار و چه زمانی تهیه و خریداری کنند. برای برخی از کالاهای مجاز، از جمله کالاهای متنوع و برخی محصولات الکتریکی، وزارت بازرگانی چین بر سیستم صدور مجوز برای نظارت بر واردات به چین نظارت می‌کند. همچنین باید توجه داشت که اگرچه همه‌ی شرکت‌ها حق واردات بیشتر محصولات را دارند، اما تعداد محدودی از کالاها مانند نفت خام و کود، فقط از طریق شرکت‌های دولتی قابل واردات هستند.

بنابراین توصیه می‌شود هر تأمین کننده‌ی خارجی که قصد دارد کالایی را به مشتریان چینی عرضه کند، روشن کند که کالاهای آن در کدام دسته قرار می گیرد و آیا آنها تحت هرگونه مجوز یا سهمیه بندی مورد نیاز قرار دارند یا خیر و همچنین تأیید این که خریدار چینی مجاز به وارد کردن آن کالا است یا نه. چرا که در صورت ممنوع بودن کالا در چین، ممکن است این خطر را وجود داشته باشد که تأمین کننده کالاهای خود را به داخل کشور راه ندهد و یا توسط مقامات گمرکی چین به چالش کشیده شود.

تأیید اختیارات طرف مقابل خود

مانند هر رابطه تأمین و بررسی صلاحیت شرکت طرف چینی در معامله مهم است. از جمله، برای تأیید اجرای قرارداد باید به طور معمول اسناد زیر را از یک شرکت چینی درخواست کرد.

 • اساسنامه
 • مجوز کسب و کار
 • گواهی تأیید و تأیید نامه (اگر طرف چینی یک شرکت سرمایه گذاری خارجی باشد) قابل اجرا است.
 • مصوبه‌ی هیئت مدیره یا قطعنامه سهامداران تصویب توافق نامه تأمین و اجازه دادن به شخص یا اشخاص مشخص برای اجرای توافق نامه تأمین از طرف آن (در صورت نیاز به اساسنامه)
 • نمونه‌ای که نام و امضای امضا کنندگان مجاز و شرکت تمبر را مشخص می‌کند.

قانون چین مقرر کرده است که نماینده‌ی قانونی یک شرکت اقدام کرده و اسنادی را از طرف شرکت امضا کند، مگر در مواردی که اساسنامه شرکت پیش بینی دیگری داشته باشد.

همه چیز در مورد پول است

همه چیز در مورد پول است.

واحد پول چین کاملاً قابل تبدیل نیست. معاملات ایجاد شده در شرکت‌های چینی در قبال پرداخت یا دریافت پرداخت به ارز خارجی، تعهدی ایجاد می‌کنند، منوط به مدیریت ارز توسط اداره‌ی امور خارجه چین و شعب آن است. در سال 2010، اداره‌ی امور خارجه چین طرح جدیدی را وارد کرد که همه‌‌ی واردکنندگان چینی را ملزم به ثبت نام در آن برای اهداف پرداخت واردات می‌کند. از آن زمان، تمام واردکنندگان در اصطلاح لیست شرکت‌های وارد کننده‌ی پرداخت کننده‌ی ارز ثبت شده و در سه درجه (A ، B و C) طبقه بندی می‌شوند، از جمله موارد دیگر، بر اساس نتایج اداره‌ی امور خارجه چین در معاینات سایت و انطباق واردکنندگان با مقررات اداره ارز است.

واردکنندگانی که اساساً قوانین ارزی را نقض کرده اند، ممکن است هزینه‌هایی را از اداره‌ی امور خارجه چین متقبل شوند یا در مورد به دست آوردن ارز خارجی با نمایندگی جعلی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته باشند. به عنوان واردکنندگان “درجه C” طبقه بندی می‌شوند. واردکنندگانی که همیشه به طور کامل از قوانین ارزی پیروی نکرده اند، به عنوان مثال، با عدم گزارش پرداخت خود برای کالاهای وارداتی به اداره‌ی امور خارجه چین به عنوان واردکنندگان “درجه B” طبقه بندی می‌شوند. سرانجام، سایر واردکنندگان به طور خودکار در رده شرکت‌های “درجه A” قرار می‌گیرند.

برای تأمین کنندگان خارجی، لازم به ذکر است که الزامات اداری اداره‌ی امور خارجه چین در پرداخت‌های ارزی توسط هر یک از این سه دسته اعمال می‌شود.

 • واردکنندگان درجه C و کسانی که در لیست ثبت نشده‌اند باید قبل از پرداخت هر گونه پرداخت خارج از چین در اداره‌ی امور خارجه چین ثبت نام کنند. فقط با مشاهده‌ی فرم ثبت نام صادر شده توسط اداره‌ی امور خارجه چین و اسناد مختلف دیگر مورد نیاز قانون، بانک‌ها به واردکنندگان چینی اجازه‌ی پرداخت به تأمین کنندگان خارجی را می‌دهند. علاوه بر این، محدودیت‌های مختلفی در پرداخت ارز توسط واردکنندگان درجه C وجود دارد. به عنوان مثال، آنها حق پرداخت پیش پرداخت یا پرداخت قیمت خرید از طریق اعتبار اسنادی را ندارند.
 • واردکنندگان درجه B لازم است پس از پرداخت هر گونه‌ی هزینه خارجی‌، به اداره‌ی امور خارجه چین گزارش دهند. علاوه بر این، آنها نمی‌توانند اعتبار اسنادی استفاده کنند، به عنوان مثال اجازه‌ی یک دوره‌ی معین قبل از سررسید پرداخت. با دوره‌ی پرداخت بیش از 90 روز. اگر مبلغ یک پیش پرداخت منفرد از 500،000 دلار آمریکا (یا معادل آن) بیشتر باشد، تنظیم پیش پرداخت باید توسط بانک طرف خارجی ارائه شود.
 • واردکنندگان درجه A به روشی آرام‌تر تنظیم می‌شوند. هیچ مشکلی برای ثبت نام قبلی یا گزارش‌های بعدی ندارند.

علاوه بر قوانین تجارت با چین که ذکر شد، الزامات مختلفی نیز وجود دارد. به عنوان مثال، اگر واردات چینی بیش از 10000 دلار (یا معادل آن) برای یک قرارداد منفرد متفاوت باشد، هر واردکننده ای، از جمله طبقه بندی شده در درجه A، باید پرداخت را به اداره‌ی امور خارجه چین گزارش کند.

اگرچه مسئولیت مطابقت با قوانین ارزی توسط وارد کننده‌ی چینی بر عهده‌ی گیرنده‌ی چینی است، اما تأمین کنندگان خارجی باید خطرات مرتبط با رژیم کنترل ارز خارجی چین را در نظر بگیرند، زیرا این امر می‌تواند تأثیر عمده‌ای در توانایی تأمین کننده برای جمع آوری پرداخت داشته باشد. در صورت امکان، تأمین کنندگان باید سعی کنند فقط با واردکنندگان درجه A معامله کنند.

مطابقت با قانون رقابت چین

صرف نظر از قانون حاکم توسط طرفین قرارداد فروش، هرگونه توافق نامه مربوط به تأمین چین مشمول قوانین رقابت چین است. به طور عمده مقررات ضد انحصار، رقابت ضد ناعادلانه، ضد دامپینگ و ضد تعرفه (ضد یارانه) را پوشش می‌دهد. مانند اکثر حوزه‌های قضایی دیگر، منعقد کردن توافق نامه برای تعیین قیمت‌ها، محدود کردن حجم تولید و فروش، تقسیم بازارها، محدود کردن خرید یا توسعه‌ی فن آوری جدید یا تحریم تامین کنندگان از رقبا منع شده است. در روابط عمودی بین تأمین کنندگان و خریداران، توافق طرفین در مورد فروش مجدد ثابت یا حداقل قیمت فروش مجدد منع شده است.

در فعالیت‌های تجارت خارجی، شرکت‌ها نباید رویه‌های رقابتی ناعادلانه مانند تبلیغات گمراه کننده، اقدام به تبانی در هنگام مناقصه، انجام رشوه تجاری یا قیمت گذاری تند داشته باشند. علاوه بر این، مقامات دولتی ممکن است برای محافظت از صنایع داخلی اقدامات ضد دامپینگ یا مقابله با فشار را انجام دهند.

ایمن کردن پرداخت خود

شرکت‌های چینی حجم زیادی از کالاها را از تامین کنندگان در سراسر جهان وارد می‌کنند و دلیلی برای نگرانی در مورد خطر عدم پرداخت فقط به دلیل اینکه کالاها به چین عرضه می‌شود، وجود ندارد. حتی در این صورت، به عنوان یک اصل کلی در هر نوع رابطه تامین، توصیه می‌شود قبل از عقد قرارداد تأمین، اعتبار خریدار چینی خود را تأیید کنید. در صورت شک، یک تامین کننده باید به دنبال بدست آوردن نوعی امنیت باشد. رایج‌ترین ابزارهای امنیتی در چین شامل موارد زیر است.

 • ضمانت طبق قانون چین موجود است و معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرد. مشخصات حقوقی ضمانت نامه‌ها مشابه آنچه در سایر حوزه‌های قضایی وجود دارد. در هر صورت توافق نامه ضمانت باید به صورت کتبی منعقد شود. وام‌ها ممکن است برای تأمین ادعاهای پرداختی زیاد با رهن اموال غیر منقول به نفع تأمین کننده مناسب باشد. وام‌های املاک منوط به ثبت اجباری است.
 • وام‌ها بر روی انواع خاصی از املاک، مانند تجهیزات تولید و وسایل نقلیه، از زمان امضا موثر است. با این وجود، این وام‌ها باید در مرجع ثبت صلاحیت‌دار ثبت شوند تا اطمینان حاصل شود که مطالبات رهن نسبت به مطالبات اشخاص ثالث با اهمیت است.
 • به طور معمول توافق در مورد توافق نامه‌های تهیه آسان‌تر است زیرا به دقت بیشتری احتیاج دارند و نسبت به وام‌ها کمتر تنظیم می‌شوند. حق چتل و حقوقی مانند چک، سهام قابل انتقال، اوراق قرضه و بخش‌هایی از حقوق مالکیت معنوی را می‌توان برای تأمین ادعاهای پرداخت در اختیار یک تامین کننده قرار داد. وثیقه‌ها طبق قوانین چین دارای یک ضرر هستند، از این رو تصرف در اموال منقول مورد وثیقه باید به طور کلی به وثیقه گذار منتقل شود.
 • در مورد اجرای رهن یا وثیقه، طبق قوانین تجارت با چین، در صورتی که طرف چینی به تعهد خود عمل نکند، تأمین کننده‌ی خارجی فقط با تبدیل ملک به ارزش یا دریافت عواید حراج یا فروش، حق دریافت حق تقدم را خواهد داشت از اموال تأمین شده‌ این قانون طرفین را از توافق با رهن یا وثیقه گذار در نگهداری مال منع کرده است.
 • لازم به ذکر است که اعطای ضمانت نامه به یک تامین کننده خارجی توسط یک شریک داخلی “امنیت خارجی” تحت کنترل ارز خارجی را تشکیل می‌دهد و ممکن است به صورت موردی ثبت و تأیید اداره‌ی امور خارجه چین شود. یک استثنا در مورد تأیید ممکن است در مواردی وجود داشته باشد که ضمانت در سهمیه‌ی امنیت خارجی از پیش تأیید شده تأمین کننده امنیت داخلی باشد یا در صورت ایجاد وام یا رهن برای بدهی خود رهن یا وثیقه گذار. اگر این الزامات رعایت نشود، در صورت تلاش تأمین کننده برای تأمین امنیت، تأمین کننده امنیت مجاز به پرداخت ارز خارجی در خارج از چین نیست. در هنگام ایجاد امنیت، تأمین کننده باید شواهدی را در مورد تکمیل تأییدیه اداره‌ی امور خارجه چین و / یا مراحل ثبت نام درخواست کند.

محافظت از مالکیت معنوی

محافظت از مالکیت معنوی (IP) خود

قوانین چین برای محافظت چند وجهی از IP شامل حق چاپ، حق ثبت اختراع و علائم تجاری پیش بینی شده است. از حق چاپ تا پنجاه سال پس از مرگ نویسنده (به جز حق “نویسنده” برای الصاق نام خود به اثر، حق تجدید نظر در یک اثر و محافظت از یکپارچگی آثار که از زمان محافظت نامحدود برخوردار هستند) محافظت می‌شود. حق ثبت اختراع و علائم تجاری بر اساس پرونده‌ی اول محافظت می‌شود. طبق قوانین تجارت با چین، مدت اعتبار علامت تجاری ثبت شده ده سال است و برای تمدید در دسترس است. مدت ثبت اختراع به انواع مختلف اختراع ثبت شده توسط قانون ثبت اختراع بستگی دارد.  بیست سال برای اختراعات و ده سال برای مدل‌ها یا طرح‌های مشابه سودمند.

علاوه بر حمایتی که از طریق سازمان‌های ثبت IP انجام می‌شود ، مقامات مختلف دولتی می‌توانند علیه متخلفان IP اقدامات اداری انجام دهند. به عنوان مثال، یک دارنده‌ی حق می‌تواند برای ثبت پرونده‌ی خود یعنی ارائه‌ی ارزیابی اسناد مربوط به واگذاری یا مجوزهای حق ثبت اختراع، طراحی و علائم تجاری، از مقامات گمرکی چین تقاضا کند. سپس واردات یا صادرات کالاهایی که مشکوک به نقض یک حق ثبت شده هستند، می‌توانند توسط مقامات گمرکی به درخواست دارنده‌ی حق به حالت تعلیق درآیند. به عنوان یک قاعده، چنین درخواستی باید با ضمانتی به میزان کمتر از ارزش کالای مورد نظر همراه باشد، تا در صورت تعلیق واردات یا صادرات، مسئولیت آن را پوشش دهد و بعداً ثابت شود که هیچ واقعی وجود ندارد.

در عمل، در حالی که چین به طور قابل توجهی چارچوب قانونی و اجرای حفاظت از IP را تقویت کرده است، نقض حقوق IP در چین غیر معمول نیست. به گفته‌ی تحلیلگران بازار، تقریباً 20 درصد از کل کالاهای مصرفی موجود در بازار چین تقلبی است. از آنجا که هرگونه عرضه‌ی کالا به چین خطر تکرار غیرقانونی در چین را در بر دارد، قبل از شروع صادرات، تأمین کنندگان باید حقوق IP خود را به صورت محلی ثبت کنند. آنها سپس زیر نظر سازمان محلی از IP محافظت می‌کنند و به طور چشمگیری احتمال اقدامات اجرایی علیه متخلفان IP را بهبود می‌بخشند.

انتخاب قانون و دادگاه خود

جدا از موارد استثنائي، طرفين توافق نامه عرضه‌ی برون مرزی می‌توانند آزادانه، قوانین چین يا هر قانون خارج را برای حكم روابط خود انتخاب كنند. در عمل، معمول است كه تامين كنندگان اروپايی از قوانين كشورهای مبدأ خود براي تداركات خود به هر كشور، از جمله به چين، استفاده كنند. اما باید در نظر داشت که با وجود انتخاب طرفین از هر قانون حاکم خارجی، احکام اجباری قانون چین مانند سازمان‌های مالیاتی، مقررات ارزی و رقابت اعمال خواهد شد.

هنگام انتخاب یک مجمع مناسب برای حل اختلافات احتمالی بین طرفین، به طور کلی چهار نوع انجمن برای توافق نامه های تامین مرزی در دسترس است.دادگاه‌های ایالتی چین، موسسات داوری چین، از جمله برجسته‌ترین، کمیسیون داوری اقتصادی و تجاری بین المللی چین، دادگاه‌های خارجی و دادگاه‌های داوری خارجی. انتخاب مناسب‌ترین تالار گفتگو باید به صورت موردی انجام شود و باید عوامل زیر را در نظر گرفت.

 • دعاوی و داوری‌های خارجی فقط برای توافق با عناصر خارجی در دسترس است، اما به طور معمول در رابطه با فروش توسط تامین کنندگان خارجی به چین اتفاق می‌افتد.
 • آرا داوری خارجی می‌تواند در چین تحت کنوانسیون نیویورک اجرا شود، در حالی که احکام دادگاه‌های خارجی معمولاً در چین قابل اجرا نیستند.
 • وقتی دعوی محلی و داوری مهم‌ترین نگرانی طرفین باشد، دعاوی محلی و داوری ممکن است مطلوب باشد. دستورات حفظ دارایی و شواهد در حمایت از دعاوی و داوری PRC موجود است و دستور موقت را فقط می‌توان در حمایت از دعاوی PRC شامل نقض حق چاپ‌، علامت تجاری و حق ثبت اختراع دریافت کرد.

به هر جهت، در صورتی كه طرفين ترجيح دهند از قانون خارجي همراه با دادخواست در دادگاه هاي ايالت چين استفاده كنند، تهيه‌ی دقيق توافق نامه مورد نياز است. بیشتر دادگاه‌های محلی در اعمال قوانین خارجی بی تجربه هستند و اگر دادگاهی تشخیص دهد که قانون خارجی حاکم قابل تأیید نیست، علی رغم انتخاب قراردادی طرفین، حق اعمال قانون چین را دارد.

تعرفه‌ها می‌تواند یک معامله شکن باشد.

همانند سایر حوزه‌های قضایی، واردات کالا به چین منوط به سازمان محلی و گمرکی است. طبق قوانین تجارت با چین، عوامل مختلفی بر الزامات ترخیص کالا از گمرک و زمان مورد نیاز برای ترخیص تأثیر می گذارد، از جمله ارزش کالا، کد محصول و توضیحات آن. به عنوان یک امر عملی، توصیه می‌شود که هر دو طرف کلیه‌ی اسناد مربوط به معامله را حفظ کنند، زیرا ممکن است مقامات گمرکی به تمام اسناد مربوط به واردات نیاز داشته باشند و اغلب قبل از ترخیص واردات، بسیار دقیق و رسمی هستند.

به طور معمول مالیات بر ارزش افزوده و تعرفه‌ها از کالاهای وارداتی دریافت می‌شود. نرخ مالیات بر ارزش افزوده استاندارد برای اکثر کالاها 17 درصد است، در حالی که نرخ امتیاز 13 درصد برای ماشین آلات کشاورزی، کتاب‌ها، لوازم و سایر انواع خاص کالا اعمال می‌شود. مالیات مصرف برای برخی از کالاها از جمله سیگار اعمال می‌شود.

نرخ تعرفه بسته به کالا و کشور مبدا متفاوت است. نرخ تعرفه‌ها ممکن است تا 27 درصد باشد، که امکان دارد خرید کالا از یک تامین کننده خارجی را بسیار گران کند و بنابراین می‌تواند یک معامله برای تامین کالا به چین باشد. به عنوان یک قاعده، مالیات و تعرفه از وارد کننده دریافت می‌شود، به طور معمول طرف چینی در قرارداد فروش. با این وجود، بسیار توصیه می‌شود که توافقنامه‌های عرضه‌ شامل مقررات مربوط به افزایش مالیات و غرامت برای حمایت از تأمین کننده خارجی باشد.

حضور محلی و رونق تجارت

حضور محلی و رونق تجارت

طبق قوانین تجارت با چین، تأمین کنندگان خارجی می‌توانند به جای فروش مستقیم کالا به خارج از کشور به مشتریان چینی، اقدام به تاسیس نهادی در چین برای توزیع کالا و گسترش بازار چین کنند. متداول‌ترین انواع وسایل نقلیه سرمایه گذاری عبارتند از:

 • یک شرکت کاملاً خارجی (WFOE) که یک شرکت با مسئولیت محدود با 100 درصد مالکیت خارجی است.
 • سرمایه گذاری مشترک سهام (EJV) که یک شرکت با مسئولیت محدود است که توسط هر دو طرف خارجی و طرف چینی تاسیس شده است.
 • سرمایه گذاری مشترک (CJV) که سرمایه گذاری مشترک با سرمایه گذاران خارجی و چینی می‌باشد.

تأمین کنندگان خارجی با تجربه‌ی قابل توجه در چین به احتمال زیاد WFOE را بدون یک شریک چینی تأسیس می‌کنند زیرا این امر تنها کنترل فناوری، دانش و اسرار تجاری را فراهم می‌کند. WFOE ها اغلب به عنوان شرکت‌های چتر برای انجام سرمایه گذاری‌های مختلف در چین استفاده می‌شوند. در بعضی از صنایع، ایجاد WFOE مجاز نیست، اما به ندرت این موارد مهم است که تولیدکنندگان خارجی برای سهولت توزیع کالاهای خود وسایل نقلیه سرمایه گذاری محلی ایجاد کنند.

سرمایه گذاران خارجی با تجربه‌ی کمتر در تجارت در چین اغلب ترجیح می‌دهند به طور مشترک، وسیله‌ی نقلیه را با یک شریک محلی تنظیم کنند. برای تامین کنندگان خارجی، این به طور معمول به این معنی است که شریک محلی دسترسی بهتری به مشتریان محلی دارد و می‌تواند به گسترش فروش در چین کمک کند. در این حالت، EJV معمولاً نوع ارجح‌تر از وسیله‌ی نقلیه‌ سرمایه گذاری است. سهام تامین کننده خارجی در یک EJV باید به طور کلی حداقل 25 دزصد باشد. سود به نسبت سهم هر یک از طرفین در سرمایه ثبت شده تقسیم می‌شود.

از دیدگاه حقوقی، CJV جایگزین انعطاف پذیرتری برای EJV تشکیل می‌دهد. مهم‌تر از همه، طرفین می‌توانند با توافق نامه تقسیم سود توافق کنند که بر اساس اصل pro rata نباشد. این ممکن است یک جنبه مهم برای یک وسیله‌ی نقلیه‌ی فروش باشد که اگر به طور رسمی توسط شریک چینی کنترل شود، امکان دارد دسترسی به بازار بهتری داشته باشد، در حالی که کالاها و سرمایه گذاری‌ها عمدتا توسط تامین کننده‌ی خارجی ارائه می‌شود. CJV ممکن است ادغام شود یا نشود و بنابراین می‌تواند از یک سازمان مدیریتی بسیار انعطاف‌پذیر برخوردار باشد. استفاده از CJV فقط برای سرمایه گذاری در مناطق خاص، در دسترس است و بنابراین معمولاً مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

تعدادی از جنبه‌های تجاری و حقوقی دیگری نیز وجود دارد که باید هنگام تأسیس وسیله‌ی نقلیه سرمایه گذاری توسط یک تامین کننده‌ی خارجی در نظر گرفته شود، از جمله دامنه‌ی تجارت محلی‌، مزایای ایجاد وسیله‌ی نقلیه‌ی محلی فراتر از یک‌بار مصرف و پیچیدگی محلی الزامات کارگری، مالیاتی و اداری. با این وجود، علیرغم بار اضافی اداری‌، تعداد فزاینده‌ای از تأمین کنندگان خارجی دستیابی مستقیم بیشتر به مشتریان محلی‌، کنترل بهتر کانال‌های توزیع و انعطاف‌پذیری بیشتر برای تأمین تعمیر و نگهداری و خدمات پس از فروش به جای استفاده از این موارد را مفید می‌دانند وظایف از خارج از کشور یا از طریق عوامل محلی.

محافظت از فروش اعتباری خود

همانطور که در هر قرارداد فروش منعقد شده با شرایط اعتباری و برای هر کشوری صادق است، حتی اگر تمام قوانین فوق کاملاً رعایت شود، همیشه سطح معینی از خطر عدم پرداخت و غیرقابل پیش بینی بودن وجود دارد، به عنوان مثال به دلیل تورم ارز یا تغییر در سیاست تجارت خارجی چین.

بنابراین توصیه می‌شود که تامین کننده به دنبال بیمه در قالب بیمه‌ی اعتباری باشد تا خطرات احتمالی را کاهش دهد که با دقت کافی نمی‌تواند از آنها جلوگیری کند. علاوه بر این‌، بیمه‌ی اعتباری نه تنها از حمایت، بلکه از هویت و اعتبار مشتریان بالقوه شما اطمینان می‌بخشد. در کشوری به وسعت چین اشتباه گرفتن دو نام شرکت با صدای مشابه بسیار آسان است. با آن ترکیب حفاظت‌، اطمینان و هوشمندی بازار، آن شرکت‌های خارجی که به دنبال ایجاد بازار کالاها و خدمات خود در چین هستند می‌توانند شرایط پرداخت رقابتی را ارائه دهند.

 

“تصور نکنید که تکنیک‌های تجاری موفق در بازار کشور شما در چین کار می‌کنند.”

به طور خلاصه، به شرطی که تأمین کنندگان خارجی هنگام برنامه‌ریزی فروش خود به خریداران چینی اقدامات معقول و منطقی انجام دهند، این یک بازار پویا است که دارای پتانسیل عظیمی است، به ویژه در زمانی که بسیاری از بازارهای بالغ و سنتی با مشکلات ضعف تجارت، اعتماد به نفس مصرف کننده و کاهش تقاضا به نظر نمی‌رسد حتی اقدام اخیر دولت چین در افزایش مالیات بر واردات نیز تأثیر زیادی در تقاضای کالاهای خارجی‌، به ویژه کالاهای گران قیمت داشته باشد. سال گذشته، مصرف کنندگان در سرزمین اصلی چین 100 میلیارد یوان معادل 12 میلیارد یورو برای محصولات لوکس هزینه کردند.

مدیر ارشد آترادیوس و مالكوم تری متخصص آسیا، دستورالعمل تجارت موفق با چین را در یكی از انتشارات اخیر آترادیوس با عنوان “Leading Edge، آنچه مشاغل می‌توانند از موفقیت در بازارهای نوظهور بیاموزند” خلاصه كرد: “تصور نكنید كه فنون تجاری موفق در بازار کشور شما در چین کار خواهد کرد. ممکن است شما به مکالمه‌های غیررسمی سریع، مستقیم و شاید حتی پرزحمت، که در آن یک پیشنهاد تجاری روی میز گذاشته می‌شود و معامله‌ای جعل می‌شود، عادت کرده باشید. اما در چین این یک داستان کاملاً متفاوت است. ایجاد یک رابطه در درجه اول قرار دارد است، بنابراین انتظار نداشته باشید که در جلسه اول، یا حتی در جلسه دوم یا سوم قرارداد به توافق برسد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا