بازرگانی الین

اعتبار اسنادی | آشنایی با راه‌های استفاده از اعتبارات اسنادی در انجام معاملات

اعتبار اسنادی

اگر قصد صادرات یا واردات کالا یا خدمات از کشورهای دیگر را دارید یا می‌خواهید در این خصوص اطلاعاتی داشته باشید باید بدانید که دریافت یا پرداخت پول در این نوع تجارت که از طریق اعتبار اسنادی انجام می‌شود نیازمند فرایندی قانونی و بدون ایراد است. در چنین مواقعی یک واسط معتبر و مورد اعتماد طرفین می‌تواند فراید نقل و انتقال مالی را ساده‌تر کند. برای آشنایی با این فرایند حتما ادامه مطلب را مطالعه کنید.

اعتبار اسنادی ؛ بهترین راهکار معامله بین‌المللی

اعتبار اسنادی یک نوع روش پرداخت خاص بین‌المللی است که برای معاملات بین کشورها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در معاملات داخلی که صورت می‌گیرد، به دلیل حضور هر دو طرف معامله یعنی فروشنده و خریدار در یک کشور، فقط کافی است که پول از حساب خریدار به فروشنده واریز شود تا فروشنده محصول را برای خریدار ارسال کند.

در معاملات خارجی اما این قضیه متفاوت است. در حقیقت وقتی خریدار در یک کشور قرار دارد و فروشنده در کشوری دیگر، اعتماد کردن دو طرف به یکدیگر برای پرداخت وجه و ارسال محصول سخت می‌شود.

اعتبار اسنادی

برای حل این مشکل، بانک‌ها راه حلی درست کرده‌اند که به آن اعتبارات اسنادی می‌گویند. در این مطلب قصد داریم به طور کامل راجع به چگونگی کارکرد این روش پرداخت صحبت کنیم و انواع مختلف آن را مورد بررسی قرار دهیم.

نقش بانک در اعتبارات اسنادی

بانک وظیفه دارد که با رصد فرآیند معامله بین طرفین، در زمان مناسب پول را از حساب خریدار به حساب فروشنده واریز کند. نقش کلیدی بانک در اعتبار اسنادی دقیقا در همین مرحله مشخص می‌شود.

بانک وقتی از بارگیری محموله مطمعن شد، پول را به به حساب فروشنده منتقل می‌کند و با این کار باعث می‌شود که دو طرف معامله با خیال راحت یک معامله بی‌دردسر داشته باشند.

بانک کارگزار

در فرآیند معامله اعتبار اسنادی، بانک اولی که به آن اشاره کردیم، بانک اصلی است و کار‌ها با اجازه او انجام می‌پذیرد، اما برای انتقال پول از یک کشور به کشوری دیگر، قطعا یک بانک داخلی نمی‌تواند به تنهایی این کار را انجام دهد. به این منظور یک بانک کارگزار در کشور مقصد (کشور طرف فروشنده) مسئولیت بررسی و کنترل حساب طرف فروشنده را به عهده می‌گیرد.

اعتبار اسنادی

در واقع این بانک با بررسی وضعیت حساب فروشنده، اطلاعات حساب وی برای پرداخت را به بانک اصلی گزارش می‌کند و در صورت تائید بانک اصلی (با انجام تعهدات فروشنده و خریدار) پول را از حساب فروشنده به حساب خریدار واریز می‌کند.

نحوه پرداخت اعتبار اسنادی در معاملات بین‌المللی

شخص خریدار باید نزد یک بانک در کشور خود برود و درخواست ایجاد اعتبارات اسنادی برای خودش یا مجموعه‌اش بکند. بانک مورد نظر، گذشته مالی فرد یا شرکت درخواست دهنده را به طور کامل بررسی کرده و مشخص می‌کند که او صلاحیت استفاده از چنین امکانی را دارد یا خیر.

در فرآیند بررسی بانک، مواردی همچون نداشتن چک برگشتی، پرداخت به موقع اقساط و نبود سوپیشینه مالی در حساب‌های بانکی وی بسیار حائز اهمیت است.

شرایط و مقررات

در معاملاتی از این دست، دو طرف معامله طی مذاکره با یکدیگر به یک تفاهم‌نامه مشترک می‌رسند که دارای مفاد گوناگونی است. تمام بند‌های این قرارداد در فرآیند اعتبار اسنادی مورد تاکید قرار می‌گیرند و معامله در صورت تحقق تمامی آنها صورت می‌گیرد.

به طور مثال دوطرف توافق می‌کنند که تعداد مشخصی محصول در یک بسته‌بندی معین در ازای مبلغی مشخص مبادله شوند. حال اگر در طی معامله مشخص شد که تعداد محصولات تحویل داده شده از طرف فروشنده مطابق با تعداد مشخص شده در تفاهم‌نامه نیست، بانک کارگزار مورد را به بانک اصلی گزارش کرده و بانک اصلی اجازه انتقال پول و ادامه معامله را نمی‌دهد.

علاوه بر این تفاهم‌نامه، یک سری مدارک و تائیدیه‌ها مانند مجوز‌های بهداشتی، حمل و نقل و… نیز لازم است تا بانک معامله را انجام دهد.

اعتبار اسنادی

مزیت‌های روش اعتبارات اسنادی

استفاده از اعتبار اسنادی برای پرداخت در معاملات بین‌المللی برای چندین مجموعه مفید است. در این قسمت مزایای این روش پرداخت را برای طرف‌های مختلفی که از آن سود می‌برند مشخص می‌کنیم.

نفع دولت‌ها از این معاملات

همانطور که تا اینجا خواندید در کل این فرآیند، بانک‌ها به عنوان ارگان‌های رسمی که در سطح کشور شناخته شده هستند در معامله دخیل هستند و بیشتر فرآیند معامله و پرداخت پول بین طرفین با نظارت آنها انجام می‌شود.

این اتفاق یک فرصت بسیار خوب برای دولت‌های دو کشور است تا از جهات مختلف بر روی بازار خود نظارت داشته باشند. دولت‌ها از طریق بانک‌ها می‌توانند بر روی میزان دقیق کالا‌های وارد و خارج شده به کشور نظارت داشته باشند و در صورت نیاز آن را کنترل کنند.

همچنین می‌توانند با دسترسی دقیق به اطلاعات حساب طرفین و بررسی پول وارد شده و خارج شده از حساب آنها، میزان مالیات شرکت‌ها که باید آن را پرداخت کنند را به دقت محاسبه کرده و از آنها مطالبه نمایند.

نفع طرفین از این معاملات

هم خریدار و هم فروشنده وقتی پای بانک‌های معتبر را به معامله خود باز می‌کنند و مسئولیت انتقال پول و بررسی صحت معامله را به آنها می‌سپارند، خیالشان راحت می‌شود و می‌توانند تمرکز خود را بر کار‌های دیگر نظیر حمل و نقل بار و تامین محصول مناسب بگذارند.

نفع بانک‌ها از این معاملات

در اعتبار اسنادی طرف روبه‌رو در معامله برای خریدار و فروشنده، بانک است. و بانک‌ها به دلیل به عهده گرفتن این مسئولیت، مبلغ مناسبی را به عنوان دستمزد از دو طرف معامله دریافت می‌کنند.

آنها به دلیل دسترسی به حساب‌های دو طرف، در صورت ممانعت طرفین از پرداخت حق‌الزحمه آنها، از لحاظ قانونی این حق را دارند که دستمزد خود را از حساب طرفین برداشت کنند.

اعتبار اسنادی

سخن پایانی

به عنوان جمع‌بندی باید بگوییم که انجام معاملات بین‌المللی حتی با اعتبار اسنادی همیشه با چالش‌های خاص خودش روبه‌رو بوده است و با به وجود آمدن راهکار‌های جدید در این زمینه نیز نمی‌توان به هر کسی اعتماد کرد. اگر قصد انجام معاملات بین‌المللی را دارید، پیشنهاد ما همکاری و مشاوره با مجموعه بازرگانی الین است.

بازرگانی الین با جمع‌آوری یک تیم حرفه‌ای در زمینه واردات و صادرات، به تجار مختلف در مواردی مثل پیدا کردن فروشنده یا خریدار، مترجمی، مذاکره با طرف مقابل، انتقال پول و حواله ارزی کمک نموده است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پیمایش به بالا